vlakte, zooals in 1920/22 in de Swartvallei werd aangetroffen, de eenige mogelijkheid zijn, om een landingsterrein aan te leggen. Wie bekend is met de eischen aan een noodlandingsterrein te stel len, zal tegenover een improvisatie in de wildernis, eenigszins pessi mistisch blijven staan. De vraag valt te beantwoorden, of met de opgedane ervaring voor oogen, van exploratie met vliegtuigen in N. Indië moet worden afgezien. Bij de beantwoording daarvan moet men wel in het oog houden, dat het gemaakte gebruik van het vliegtuig gedurende de N. Guinee expeditie, daartoe niet als maatstaf mag dienen, om dat naast overschatting van de capaciteit van het vliegtuig, geen rekening werd gehouden met de noodzakelijke organisatorische eischen, bij gebruik van vliegtuigen te stellen. Bij een op technisch juiste wijze opgezetten vliegdienst, is het groote nut van vliegtuigen, als hulpmiddel voor de exploratie van onbekende landstreken niet te ontkennen, doch was dit reeds vóór deze N. Guinee expeditie geen strijdvraag meer. Het ligt niet in de bedoeling om in dit opstel dieper in te gaan op de organisatie voor een toekomstige exploratie van N. Guinee, waarbij het vliegtuig een belangrijke plaats onder de hulpmiddelen is toegekend. Zeker is het echter, dat juist dit moeilijk toegan kelijke eiland met dit moderne hulpmiddel snel tot in het diepste binnenland kan worden verkend en in kaart gebracht. Met eenigen nadruk zij er hier echter op gewezen, dat niet dade lijk aan goedkoope expeditiën moet worden gedacht, daar het zeer waarschijnlijk zal blijken, dat bij ernstige bestudeering en degelij- ken opzet van het vraagstuk, de onkostenrekening niet minder groot zal zijn dan bij de „ouderwetsche", doch degelijk Hollandsche en zekere methode van exploreeren. Het vliegtuig zal daarbij o. a. gebezigd kunnen worden voor: a. het maken van verkenningsvluchten t. b. v. de kaarteering, voor foto- en oogverkenningen. b. als hulpmiddel voor de instandhouding van de verbinding bij een uitgebreide etappelijn, zooals o. a. bij de laatste expeditie het geval was. c. voor het overvliegen van enkele personen of goederen, waarvan het gewenscht is, dat zij snel op een bepaalde plaats worden gebracht (arts, zieken, geneesmiddelen, leider, off. belast met den etappedienst, c. q. vakgeleerden, instrumenten enz.) d. voor de levensmiddelenvoorziening van geïsoleerde groepen in geval van nood enz. Aan het gebruik van vliegtuigen is onafscheidelijk verbonden een uitgebreide grondorganisatie, deelname van technisch personeel voor de besturing der vliegtuigen, voor kaarteerings-, luchtfoto- en waarnemingswerkzaamheden enz. Dit werk te willen overlaten aan onbevoegden of aan hen die 327

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 31