Het was dus te verwachten dat ook het gaswapen bij zijn invoering dit lot zou ondergaan. Het wekte het afgrijzen van het geheele menschdom. In de derde plaats hadden het volk en de troepen, die nog niet met het nieuwe wapen in aanraking waren geweest, zich een geheel verkeerde voorstelling van het gaswapen gevormd, welke voortsproot uit den ingewortelden afkeer en vrees voor gif tige stoffen. In hun gedachten was het nieuwe wapen een in het duister aansluipende, onzichtbare vijand, waartegen verweer on mogelijk was. Reeds twee dagen na den eersten gaswolkaanval evenwel was de bescherming tegen het chloorgas gevonden. Het lag evenwel niet in de bedoeling van de geallieerden om het volk uit zijn dwaling te helpen. Door het onmiddellijk inzet ten van een hevige campagne tegen den gasoorlog, in woord, beeld en geschrift werd het volk, ook dat der neutralen, zooda nig bewerkt, dat het in het hiervoren genoemde waanbegrip werd versterkt. Daar verdediging onmogelijk geacht werd en de troe pen er dus weerloos tegenover zouden staan, was weldra alge meen de meening verspreid, dat het gebruik van stikgassen bij zonder onridderlijk en weerzinwekkend was (4e reden van den afschuw). Voorts heeft nog een grooten invloed op de openbare meening uitgeoefend het z. g. n. giftgasrapport van den Volkenbond. De commissie, benoemd tot het uitbrengen van dit rapport, achtte het haar taak aan de wereld bekend te maken de gevolgen van de krachtigste vernietigingsmiddelen, wanneer zij zonder eenige beperking en zonder acht te slaan op de bepalingen van volken en oorlogsrecht zouden worden ingezet, zoowel tegen de vijan delijke strijdmacht, als tegen de geheele burgerbevolking en de rijkdommen en hulpbronnen van iederen aard, tot aan de uiterste grenzen van 's vijands gebied. Uit den geheelen opzet en uit de bewoordingen, waarin het rapport is vervat, blijkt de eenzijdige strekking van het onderzoek meer dan duidelijk. Er kan dan ook geen andere bedoeling aan worden toegeschreven dan de wereld zooveel mogelijk afschuw tegen het oorlogsgeweld in te boezemen. Geheel overeenkomstig deze strekking wordt in het rapportin den breede uitgewijd over de gevaren en verschrikkingen van den gasoorlog, beschrijft het uitvoerig de uitwerking der giftige stoffen op den totaal onbeschermden mensch, doch wordt slechts met een enkel woord de zeer afdoende verdediging ertegen besproken. In vergelijking met andere bronnen betreffende de uitwerking der strijdgassen, moet het rapport een eenzijdig oppervlakkig document genoemd worden, dat geen enkel nieuw gezichtspunt opent over den gasoorlog en dat voor de juiste beoordeeling van het chemische wapen slechts geringe waarde bezit. Doch in de handen der na-oorlogsche ontwapeningspropagan disten bleek het een machtig instrument om de bevolking voor 330

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 34