het mogelijk, dat een wapen, dat aan de voorwaarden der con ferentie voldeed, uit anderen hoofde den oorlog wreeder maakte bijvoorbeeld door meer invaliditeit te veroorzaken dan een ander, dat den getroffenen z. g. noodelooze smarten bereidde, doch waarna genezing zonder invaliditeit na zich te sleepen mogeiijkwas. Iedereen zal het er over eens zijn, dat dum-dumkogeis, bajonetten met weerhaken of in vergift gedoopte projectielen of wapens noo delooze smarten veroorzaken, daar met dezelfde kogels of bajo netten zonder de genoemde bijkomstigheden hetzelfde effect bereikt wordt. In beide gevallen wordt het doel, het buitengevecht stellen van de mankracht bereikt, maar ook niet meer. De moreele factor mogen wij hierbij buiten beschouwing laten, daar die door de onvermijdelijke repressailles zijn waarde verliest. Om het gebruik van de hier bedoelde wapens te voorkomen, heeft de aangehaalde verbodsbepaling dus inderdaad zijn waarde. Er zijn evenwel nog andere factoren denkbaar, die de wreedheid van den oorlog beïnvloeden en die niet door genoemde verbods bepaling beperkt worden. Naast le de wijze, waarop de mankracht buiten gevecht gesteld wordt, onderscheiden we nog als humaniteitsfactoren, '2e het per centage dooden der gewond geraakten en 3e het percentage der blijvend invaliden ten opzichte van het aantal gewonden. Op grond van deze factoren mag dus het eene wapen minder wreed dan het andere genoemd worden, indien ter bereiking van het doel het eerste wapen den tegenstander onder veroorzaking van minder lichamelijk of geestelijk lijden buiten gevecht stelt, en het percentage dooden en invaliden minder groot is dan bij aanwending van het andere wapen. Spreken slechts één of twee dezer factoren ten gunste van het eerste wapen, dan zal de wreedheidsgraad ten opzichte van een ander wapen moeten geschat worden naar de waarde der factoren, waarbij natuurlijk individueele voorkeur veel invloed zal uitoefenen. Men zal het er over eens zijn, dat die, genoemd onder 2e en 3e, de belangrijkste zijn. Daarnaast zal steeds de aard der invaliditeit, veroorzaakt door de verschillende te beoordeelen wapens, voor de vergelijking der humaniteit ervan een belangrijke factor zijn. Wil men op deze manier een vergelijking trekken tusschen de verschillende wapens, dan kan deze alleen waarde hebben, als ze voor zoover mogelijk gebaseerd is op cijfers uit de praktijk, ver kregen uit officieele statistieken. Daarbij Is het ook van belang onder de oogen te zien onder welke omstandigheden en in welken tijd de verschillende wapens werden gebruikt. Zoo zal b.v. de verhouding tusschen het aantal dooden en gewonden veroorzaakt door vuurwapens uit de Napoleon-. tische oorlogen, veel grooter zijn dan die verhouding in de laatste oor logsjaren was. De enorme vooruitgang van de genees- en heelkun- 332

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 36