de, speciaal het onderdeel chirurgie, maakte het mogelijk vele, gewonden, die vroeger gesuccumbeerd zouden zijn, thans in het leven te houden. Evenzoo zal de bewegingsoorlog om voor de hand liggende redenen andere verhoudingen geven dan de stelling oorlog. Hieruit blijkt, dat men. voorzichtig moet zijn bij de keuze van het cijfermateriaal. In het algemeen zal het daarom aan te bevelen zijn alleen cijfers te gebruiken uit den laatsten oorlog (voor het gaswapen de eenig mogelijke keuze), doch daarbij zoo mogelijk ook nog rekening houdende met verschillende bijzondere om standigheden. Het doel der vergelijking is te bepalen welk wapen minder wreed is. Is zulks werkelijk op grond van betrouwbare gegevens en juiste berekeningen voor het een of andere wapen vastgesteld, dan is het ook de plicht van iederen staat om aan dat wapen, in verband met zijn gebleken waarde als oorlogs wapen en zijn productie mogelijkheden, in leger, vloot en lucht macht een zoo ruim mogelijke plaats in te ruimen, teneinde aan het beginsel der humaniteit tegemoet te komen. Ook zal daarbij rekening moeten worden gehouden met de ontwikkelingsmogelijk heden van dat wapen in de toekomst. Dit blijft evenwel ten allen tijde een moeilijke opgave, welke alleen uitvoerbaar is na grondige studie en die ook dan nog vaak tot verrassingen leidt. Voorbeelden daarvan geeft de wereldoorlog meer dan voldoende. Na deze inleiding zal een vergelijking gemaakt worden tusschen het gaswapen en de andere wapens, beginnende met een be schouwing over A. De wijze, waarop de strijdenden buiten gevecht worden gesteld, ten le met de tot het jaar 1915 gebruikelijke wapens ten 2e met het gaswapen. Onder de wijze, waarop het buiten gevecht stellen plaats heeft, wordt in dit verband niet alleen verstaan de aard van het licha melijk of geestelijk letsel, dat wordt toegebracht, doch ook de aard en de duur van het lijden, hetwelk dat letsel voor het betrokken individu tengevolge heeft, hetzij tot aan het tijdstip, waarop de dood intreedt, hetzij tot aan het oogenblik waarop de hoogst mogelijke graad van herstel is bereikt. ad le. Met de vuur- en blanke wapens is buiten gevechtstel len alleen mogelijk door het toebrengen van verwondingen, waarbij we buiten beschouwing laten de hoogst enkele gevallen^ waarbij het doel bereikt wordt door veroorzaken van bewusteloos heid zonder meer, als gevolg van slag of stoot. We onderscheiden dan de verwonding, welke onmiddellijk den dood tengevolge heeft, de levensgevaarlijke verwondingen, de zware en lichte verwon dingen. De eerst genoemde soort van verwonding is, van het hier be handelde standpunt uit bezien, verre te verkiezen boven alle andere. Van lijden kan hierbij geen sprake zijn. Aangenomen moet worden, dat, alvorens een begin van pijn wordt gevoeld, de dood reeds is ingetreden. 333

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 37