maakt dat, waar het zich vormt, het ook en onheroepelijk de aan wezige personen tot slachtoffers van den verstikkingsdood maakt. Het blauwzuur is door zijn gering moleculair gewicht minder geschikt voor oorlogsgas, zoodat het moeilijk in voldoende con centratie is te handhaven. Toch is het wel als strijdgas gebruikt, doch als regel in mengsels, om zijn vluchtigheid te beperken (Vincennite). De resultaten bleven echter beneden de verwach tingen, zoodat het gebruik zeer beperkt bleef. Een nadeel van gassen, tot deze groep behoorende is, dat zij geen cumulatieve werking hebbend. w. z. dat het lichaam ze beneden een bepaalde concentratie kan verdragen, ongeacht den inwerkingsduur. Blijft dus de concentratie beneden een bepaald niveau, dan zijn deze „grandes toxiques" onschadelijk. Alhoewel uit het voorgaande blijkt, dat de tot deze groep be hoorende gassen op de beoordeeling van het gaswapen in zijn geheel van weinig invloed kunnen zijn, worden ze hier toch be sproken ter wille van de volledigheid. Bovendien is het bij slot van rekening niet uitgesloten, dat zij, bijv. door een gewijzigde toepassing, in een toekomstigen oorlog in hooge concentratie zullen worden aangewend. De gassen, tot deze groep behoorende, kunnen alleen hun doode- lijke werking ontvouwen na resorptie in het bloed; alle andere groepen werken alleen op den buitenkant van het organisme in, dus op de huid en de slijmvliezen, zij oefenen hun giftige werking uit zonder voorafgaande opname in het bloed. Zoodra iemand door CO of HCN is vergiftigd, is dit merkbaar aan de adem haling, waarbij we achtereenvolgens opmerken: hijgen (diep en snel ademen), daarna onderbroken door pauzen van korten ademstilstand, vervolgens onregelmatig minder diep doch nog sneller ademen, tenslotte ademstilstand (het ademcentrum ver- jamd) en intrede van den dood. In geval van CO vergiftiging heeft verbinding plaats van het haemoglobine met CO instede van met zuurstof (02). Haemoglo- bine heeft een 400 X zoo sterke neiging om zich met CO te ver binden dan met 02. Komt dus in de lucht 40 X zooveel 02 voor dan CO, dan zal het bloed nog 10 X meer CO opnemen. Het gevolg van CO vergiftiging is dus stikken, omdat niet vol doende 02 kan geresorbeerd worden. Het beeld van HCN vergiftiging lijkt veel op dat van CO vergiftiging. Wat de vergiftigde met HCN onderscheidt van den vergiftigde met CO, is dat de eerste een nog bleeker uiterlijk heeft door den zeer lagen bloeddruk De werking van HCN is evenwel anders (volkomen klaarheid omtrent het wezen der blauwzuurver giftiging is nog niet verkregen). Het vergift schijnt zeer snel langs de zenuwbanen te worden vervoerd, zoodat het ademcentrum en vaatcentrum uiterst vlug worden bereikt en verlamd de ademhaling houdt op en de vaten worden zeer sterk verwijd. Verder zou HCN 335

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 39