wanneer bij ons Wapen de meening algemeen heerschte, dat bij eene grootere sterkte dan 32 vuurmonden in de divisie, deze artillerie een blok aan het been zou worden. Met de bijzondere moeilijkheden van de Indische terreinen behoort terdege rekening te worden gehouden o. a. bij het ont werpen van onze defensieplannen; doch er kan niet ernstig genoeg voor worden gewaarschuwd onze divisiën onvoldoende krachtig met artillerie te voorzien, uit vrees dat de infanterie niet snel genoeg voorwaarts zou komen. infanterie met een hoog moreel, en groote aanvalsdrang kan niet hoog genoeg worden aangeslagen, maar dan is het nog te meer noodig dat die infanterie met voldoende artillerie wordt gesteund, opdat de aanval niet in bloed wordt gesmoord en het moreel vernietigd. Een ernstige studie van den wereldoorlog kan ons het juiste gebruik van de verschillende wapens in den oorlog leeren en wanneer dan troepenofficieren van ons leger met hunne ervaring komen gebaseerd op de ervaringen van de practijk van de vredes- oefeningen die lijnrecht indruischen tegen hetgeen de wereldoorlog heeft geleerd, dan zijn er slechts twee mogelijkheden óf bij de vredesoefeningen wordt niet overeenkomstig de werkelijkheid gehandeld, óf de conclusiën uit die vredesoefeningen getrokken zijn onjuist. Het is dan ook noodig bij reorganisatievoorstellen meer rekening te houden met de lessen, welke de oorlogvoerende mogendheden uit den wereldoorlog hebben getrokken, dan ze te baseeren op de leeringen uit de vredespractijk. Ook voor ons geldt natuurlijk: „Nichts ware verhangnisvoller, als das Bestreben, die Kriegs- „erfahrungen fremder Heere ohne kritische Prüfung einfach auf unsere Verhaltnisse übertragen zu wollen". (Moderne Gefechts- führung von Prisi, overste Zwitsersche G. S.) Maar de grondbeginselen van de oorlogvoering gelden ook voor de kleine legers. Op welke wijze de infanterie voor verliezen kan worden gespaard door toevoeging van rijkelijke hoeveelheden artillerie leert ons bijv. de aanval van de 10e Canadeesche infanteriebrigade op 1 November 1918, toen dus de stellingoorlog weder in den be wegingsoorlog was overgegaan. Dank zij de buitengewone steun aan artillerie gelukte de aanval en kostte den Duitschers 2250 man, terwijl de aanvallende Cana deesche brigade 500 man verliezen had. Nu zou men mij nog kunnen vragen, heeft U „Material oder Moral" van von Taysen wel gelezen; zeker over dat onderwerp is nog veel te zeggen, doch dat zou buiten de strekking van dit artikeltje vallen. 299

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 3