alle oxydatie en enzymwerking remmen. Daardoor zou ondanks overvloedige aanwezigheid van 02 in het bloed, dit gas niet opgeno men kunnen worden. Het aderlijk bloed blijft bij HCN vergiftiging dan ook helrood gekleurd, het heeft de zuurstof niet afgestaan. Beide vergiftigingsprocessen verloopen zeer snel en pijnloos. Alleen kan er sprake zijn van een korte benauwdheid. Is de vergiftiging niet doodelijk, dan kan in enkele uren herstel plaats hebben door kunstmatige toevoer van zuurstof, welke behandeling door den patient ook pijnloos wordt ondergaan. b. de 2e groep, de stikgassen (asphyxtische gassen). De typische vertegenwoordiger van deze groep is phosgeen (COCl2), welk gas naast chloor in den afgeloopen oorlog een belangrijke rol heeft gespeeld. Chloor heeft thans als oorlogsgas afgedaan, doch blijft bij de vervaardiging van andere oorlogsgassen een belangrijke plaats innemen. Phosgeen zal ook in een toekomstigen oorlog zijn plaats handhaven, in de eerste plaats door zijn grooten giftigheidsgraad, in de tweede plaats door de gemak kelijke wijze van vervaardiging. Een andere vertegenwoordiger van deze groep is de Perstoff of het groenkruisgas (COCl2), waarvan de giftwerking nagenoeg dezelfde is als die van phosgeen. Het verloop van de phosgeenvergiftiging hangt voornamelijk af van de hoeveelheid opgenomen gas en den tijd gedurende welken in een zekere concentratie is verbleven. Zij, die zich bij de inademing van vergiftigde lucht rustig houden, zullen in overigens dezelfde omstandigheden minder ernstig worden vergiftigd dan anderen, die zich inspannen immers, in rust verbruikt een mensch 8 L. lucht per minuut, terwijl bij inspannenden arbeid die hoeveelheid tot 50 L. kan stijgen. Bij hooge phosgeenconcentraties treedt soms plotseling de dood op. Dit kan niet de gewone vergiftiging zijn, maar moet het ge volg zijn van een reflecterische werking. Het typische verschijnsel van de phosgeenvergiftiging, de z.g.n. latente periode (zie hieronder) is hierbij n.l. achterwege gebleven. Het komt ook voor, dat iemand bij matige phosgeenconcen- tratie hard wegloopend ademnood krijgt en succumbeert. D. i. een acute ontstekingsdood, die als volgt verklaard wordt: door de werking van het C0C12 treedt vloeistof uit in de long blaasjesdoor het schudden tengevolge van het loopen slaat de eiwithoudende vloeistof tot schuim en sluit de luchtpijp af. Bij het normale verloop van een phosgeenvergiftiging zal na x 1/2 uur het slachtoffer hoogstens een weinig gaan zweeten en zal soms een slijmafscheiding aan den neus optreden. Na verloop van langeren tijd (het z.g. vrije interval of de latente periode, waarvan de duur afhankelijk is van de phosgeencon- centratie) hoogstens 6 uur, treedt benauwdheid op, overgaande in lichte verstikkingsverschijnselen, welke langzamerhand sterker worden en gepaard gaan met in intensiteit toenemende pogingen 336

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 40