om adem te halen. Tenslotte treden in de allerernstigste gevallen krampen op en volgt de dood. Dit proces duurt als regel hoogstens twee dagen. Verreweg het grootste aantal phosgeenvergiftigden herstelt evenwel. Het grootst aantal sterfgevallen komt voor op den eersten dag na de vergiftiging 80 °/0 van het totaal aantal doodelijke ge vallen), op den tweeden dag±10°/o> terwijl de overige 10 °/0 zich verdeelen over de volgende 14 dagen. Hieruit volgt dat zij, die den tweeden dag overleven zoo goed als zeker herstellen, mits zorgvuldige verpleging plaats heeft ter voorkoming van long ontsteking, waarop de kans in de eerste weken groot is. Uit het vorenstaande blijkt, dat het lijden zich bepaalt tot hevige benauwdheid gedurende de laatste uren voor den dood. Hierbij dient evenwel vermeld te worden, dat bij phosgeenver- giftiging geen neiging tot hoesten optreedt en het opgeven van bloedplasma, achterwege blijft. Bovendien zij er nogmaals op gewezen, dat voor hen, die succombeeren, het proces over het algemeen zeer snel verloopt. Voor hen, die herstellen, verbetert reeds na twee dagen de toestand aanmerkelijk om daarna met den dag dragelijker te worden, mits infectie achterwege blijft. c. de 3e groep, de irriteerende gassen (irritantia) of prikkel- gassen, werken prikkelend op de slijmvliezen; de traangassen (lacrymogenia) en niesgassen (sternutateria) zijn de voornaamste vertegenwoordigers dezer groep. Tot de traangassen behooren een groote groep van prikkelgassen, waarvan er enkele ook een verstikkende werking uitoefenen. Doch aangezien het doel, het traanverwekken reeds wordt bereikt in een concentratie, waarin de werking als ademhalingsvergift alleen gevaarlijk kan worden na een zeer langen inwerkingsduur, komen werkelijke vergifti gingen door traangassen zoo goed als niet voor. In ieder geval zijn geen gevallen met doodelijken afloop door de inwerking van traangassen geconstateerd. Hetzelfde geldt in algemeenen zin ook voor de niesgassen, waarbij gevallen met doodelijken afloop slechts zeer zelden zijn voor gekomen. De bekende traangassen zijn: broombenzylcyanide, Maronite (mengsel van chloor en broomaceton), Joodazijnzureaethylester, broomaceton en xylylbromide, terwijl thans door de Amerikanen het chlooracetophenon als de ideale traanverwekker wordt be schouwd. Een bekend prikkelgas, dat ook verstikkend kan werken, is chloorpikrine Als niesgassen dienden als regel verschillende arseenverbin- dingen, waarvan diphenylarsinchloride en diphinylarsincyanide de bekendste zijn. De traangassen oefenen in de eerste plaats een prikkelende werking uit op het bindvlies van het oog, waardoor heftige con junctivitis. optreedt. Bij de gewoonlijk gebruikte concentraties wordt alleen het oogslijmvlies aangedaan, soms tevens het neus- 337

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 41