lijmvlies In hoogere concentraties werkt het ook op de huid in en speciaal op plaatsen waar schrammen, of wonden voorkomen. Bij deze hooge concentraties kunnen ook longaandoeningen voor komen. Deze concentraties zullen echter alleen op kleine opper vlakten gedurende korte momenten kunnen optreden. Bij de door traanverwekkers optredende conjunctivitis treedt lichtschuwheid op en contractie der oogleden, zoodat de getrof fenen buiten gevecht worden gesteld. Van werkelijke blindheid is geen sprake. De zieke is na 2 X 24 uur of eerder weer geheel genezen zonder behandeling; de genezing wordt bevorderd door uitwasschen met veel schoon water, boorwater en dergelijke. De werking der niesgassen is iets minder onschuldig. Zij werken sterk op de sensibele zenuwuiteinden van den neus, de neusholte, de bijholte van den neus en de trachea. De werking kan zoo heftig en zoo onaangenaam zijn, dat de getroffene sterk psychisch beïnvloed wordt. De ontsteking van de bijholte van den neus, de voorhoofds holten en de wiggebeenholte veroorzaakt hevige hoofdpijnen de ontsteking van de kaakholte, kiespijn in de bovenkaak. Ver der ontstaat er door de ontsteking der trachea pijn in de borst, alsof de borst samengesnoerd wordt. Daarnaast komt ook misse lijkheid en braken voor, soms ook duizeligheid. De psychische werking uit zich in groote onverschilligheid en veelvuldige neiging tot zelfmoord bij anderen, afhankelijk van den aard van den patiënt, wordt een opwindingstoestand gecon stateerd. Ook zijn verlammingen waargenomen van een arm of been a a., als gevolg van de opname van arseen. Hoe ernstig zich dus de toestand van de slachtoffers ook laat aanzien, zijn zij toch zonder behandeling binnen 2 a 3 X 24 uren weer genezen, terwijl een symptomatische behandeling der organen met spoelingen en inhaleeren vaak verlichting brengt. Over het geheel genomen zijn dus de traangassen onschuldiger dan de niesgassen. d. 4e groep, de blaartrekkende gassen of vesicantia. Type mosterdgas. Dit gas kan als traanverwekker en als ademhalingsvergift optreden. Het belangrijkst is evenwel zijn blaartrekkende eigen schap, waarbij de geheele lederhuid als aangrijpingsoppervlak dient. Niet alleen plaatselijke verschijnselen treden op, doch er kan ook resorptie in het bloed plaats hebben, zoodat het door het ge heele lichaam wordt vervoerd en overal zijn werking als celgift kan uitoefenen. Doch ook als ademhalingsgift kan zijn werking belangrijk zijn, indien het gas als nevel is verstoven of wanneer het in ver warmde afgesloten ruimten binnengebracht (bijv. aan de kleeren in schuilplaatsen) en aldaar verdampende, de lucht met het gasvor- 338

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 42