mige mosterdgas verontreinigt. Van belang is namelijk zijn hooge giftigheidsgraad, ook als ademhalingsgift. Het volgt in de rij der oorlogsgassen in dit opzicht op phosgeen en Perstoff, die bovenaan staan. Van belang is bovendien de vertraagde werking (soms 36 uur afhankelijk van de concentratie) en de moeilijk te constateeren aanwezigheid van het gas, daar het reukorgaan na een korten inwerkingsduur immuum ervoor wordt. Hierdoor is mogelijk, dat meerdere uren achtereen mosterdgas ongemerkt wordt ingeademd, terwijl de gevolgen pas later optreden. Ook op de oogen is de vertraagde werking van beteekenis. Eerst langen tijd na de inwerking van het vergift treden de ge volgen, tijdelijke blindheid, op. De werking als traangas is natuurlijk bijkomstig en van weinig belang in vergelijking met de andere intoxticatie-verschijnselen, zoodat het voldoende "is om de werking als celgift en als ademhalingsgift te beschouwen. Voor het optreden der vesicante werking zijn reeds geringe sporen voldoende. Na het interval begint de huid op de besmette plaatsen roodheid te vertoonen, het eerst op plaatsen waar zich huidplooien voordoen. Het zonverbrandingsverschijnsel vertoont daarmede veel overeenkomst, doch is minder pijnlijk. Na eenigen tijd dringt het gas in de huid door en heeft tengevolge van de vernietiging der lymphevaten uittreding van lymphevocht en blaarvorming plaats. Vervolgens gaan de blaren open en vormen zich zweren. In afwijking met de gewone ver brandingen, door hitte kan de geheele huid door inwerking van mosterdgas aangetast zijn zonder den dood tengevolge te hebben. Het belangrijkste kenmerk is evenwel de zeer gemakkelijke in fectie van de wonden, die daardoor een buitengewoon geringe neiging tot genezen vertoonen 14 dagen a 3 weken). Is de huid met grootere hoeveelheden mosterdgas besmet, dan heeft ook resorptie plaats en worden cellen en bloedlichaampjes vernietigd. Dit gaat gepaard met diarrhee. In ernstige gevallen is dan genezing niet meer mogelijk en treedt na een dag of 3 a 4 de dood in. is genezing mogelijk dan volgt altijd een langdurige behandeling van meerdere weken. Soms komen nog doodelijke gevallen voor na eenige maanden. Hierbij heeft een langzame vermagering van het lichaam plaats, een gevolg van zeer sterke vernieling der cellen. De werking van mosterdgas als ademhalingsvergift verloopt na het gewone vrije interval als volgt. Het eerste verschijnsel is heeschheid, tranende oogen, roode oogleden en hoesten, gepaard gaande met een sterk afmattings- gevoel en geestelijke depressie. De volgende dagen nemen bij ernstige vergiftigingsgevallen de ontstekingsverschijnselen toe; de oogen scheiden etter af, in de neus en keelholten ontstaan pijnen, de tong wordt bedekt met zweren daarna breiden de pijnen zich uit tot in de borst en treedt heftig hoesten op. 339

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 43