mortaliteitscijfer geen noemenswaardigen invloed uitoefenen op het gemiddelde cijfer voor de verschillende gassoorten tezamen. Evenwel zijn verrassingen, wat betreft het optreden en het ge bruik van den projector, in een volgenden oorlog niet uitgesloten (éénmansprojector). Vanaf 13 Juli 1917 trad het mosterdgas ten tooneele, het meest gevreesde, verafschuwde en als hoogst on- menschelijk beschreven oorlogsgas. Hoewel tot het einde van den oorlog ook groen en blauwkruisgas werden gebruikt, drukte het monsterdgas na zijn intrede zijn stempel op den gasoorlog; de Engelschen noemden dit gedeelte van den oorlog de „mosterd gasperiode". Het mocht dus wel verwondering baren, dat in dezen tijd het mortaliteitscijfer daalde tot 2'/2 °/o- Andere Engelsche gegevens vermelden nog, dat het doodencijfer voor het mosterd gas alléén nog lager is. Het aantal door gas buiten gevecht gestelden bedroeg in die periode totaal 160.526, waarvan door mosterdgas alleen 124702 man. Van laatgenoemd aantal stierven 2308 man of 1,9 °/0. Het meest gevreesde wapen blijkt dus het minst aantal dooden te veroorzaken, wat oppervlakkig beschouwd tegenstrijdig klinkt. Inderdaad is evenwel het één een logisch gevolg van het andere. Juist omdat het mosterdgas het meest gevreesd werd, veroor zaakte het minder dooden dan de andere gassen. Zoodra een terrein met mosterdgas werd beschoten, werd het onmiddellijk daarna ontruimd. Geen troep kon ertoe gebracht worden een met mosterdgas besmet terrein te bezetten, alvorens het was „ontsmet". Het gevolg hiervan was dat slechts op 1.9 der mosterdgaszieken zóóveel gas had kunnen inwerken, dat een doodelijke verwonding ontstond. Het gemiddelde aantal doodelijke gevallen van alle gasvergif- tingen bleek volgens de voorgaande tabel 3.37°/0 te zijn, dus hooger dan dat voor het Amerikaansche leger. Dit was een gevolg van het feit dat laatstgenoemd leger in den oorlog trad met een goed gasmasker. Daar dit regel zal zijn in een toekomstigen oor log, mogen we dus het Amerikaansche gemiddelde als maatstaf aannemen. M. a. w. het mortaliteitscijfer betreffende het gaswapen is minstens 12 X kleiner dan dat van de oudere wapens, zoodat, voor wat betieft deze factor, door de invoering van het gaswapen de oorlog zeer veel in humaniteit heeft gewonnen o. m. a. w. minder wreed is geworden. Ten slotte C. Het percentage der blijvend invaliden t/o van het aantal gewonden. Ie bij de oudere wapens, en 2e bij het gaswapen. Ook hierbij kunnen alleen cijfers spreken, doch het verzamelen hiervan bleek veel moeilijkheden met zich te brengen. Ten eerste is het voor wat betreft den laatsten oorlog thans nog te kort geleden om van alle landen, die aan dien oorlog 344

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 48