Hieruit blijkt, dat de gemiddelde graad van ongeschiktheid 20% bedraagt, indien we de volkomen geschikten buiten be schouwing laten en dat het bovendien noodzakelijk is de gasin- validen veelvuldig aan een onderzoek te onderwerpen, om te voorkomen dat de tijdelijk invaliden na volkomen geschikt te zijn geworden, nog pensioen zouden genieten. Hoewel alleen van het Engelsche leger deze gegevens bekend zijn, mogen zij wel als maatstaf worden aangenomen voor het maken van een conclusie, omdat geen ander leger meer aan de inwerking van het gaswapen is blootgesteld geweest dan het Engelsche leger. Die conclusie kan dus alsvolgt luiden Het aantal gevallen van invaliditeit, veroorzaakt door het gas wapen, is nog niet half zoo groot als dat, veroorzaakt door de oudere wapens, terwijl de graad van de invaliditeit door het gaswapen veroorzaakt over het algemeen zeer gering is. Het vermoeden is gewettigd, dat van de 19000 Engelsche gasinvali- den van het jaar 1920, thans het grootste deel, misschien zelfs allen, wederom volkomen geschikt zal zijn voor den arbeid en dus geen pensioen meer geniet. Dit zal zeker niet het geval zijn met hen, die gewond raken door vuur en slagwapens. Deze bewering steunt op het feit, dat in 1884 in Duitschland nog 70000 oorlogsinvaliden pensioen genoten. Resumeerende blijkt uit het in dit hoofdstuk behandelde: le. De oorlogsgassen stellen den vijand op een minder wreede wijze buiten gevecht dan de oudere wapens. Het toebrengen van letsel geschiedt door het gaswapen als regel pijnloos, bij de oudere wapens nooit. Het lichamelijk lijden totdat de dood intreedt of volkomen genezing is bereikt, is voor de slachtoffers der meeste oorlogsgassen zeer gering en van korten duur. Betreffende niesgassen en mosterdgas is het lichamelijk lijden wel ernstig, doch niet erger dan bij de oudere wapens, terwijl bij de nies gassen de duur van het lijden bovendien buitengewoon kort is. Alleen de lichte verwonding door vuur- of blanke wapens is even onschuldig te achten als het overgroote deel der gasverwon- dingen. Slechts de zeldzaam voorkomende ernstige mosterdgas vergiftiging is gelijk te stellen met de vaak voorkomende zware en levensgevaarlijke verwondingen der oudere wapens. 2e. Terwijl het mortaliteitscijfer bij de oudere wapens gemid deld 30% bedraagt, is dit getal door het gaswapen tot 3% te ruggebracht; de getallen 30% en 3% zijn gegrond op uitgebreide onderzoekingen, die zich uitstrekken over de gegevens der voor naamste oorlogen van de afgeloopen eeuw, doch ook betrekking hebben op die legers, die in den wereldoorlog aan de grootste inwerking van het gaswapen blootstonden. 3e. Hoewel betreffende de invaliditeitalleen betrouwbare gegevens van het Engelsche leger bekend zijn, geeft de omstandigheid, dat 347

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 51