kampong, welke in een nabijgelegen moeras lag, doorzoeken. Aan het kamponghoofd vroeg hij nog den middag vóór den dag van afmarsch om een gids, die hem den weg naar de verlaten kampong kon wijzen. Het hoofd bracht hem den gids den volgenden ochtend kort voor den afmarsch. Ongeveer 1/2 uur na het vertrek viel de patrouille in een hinderlaag en leed zeer zware verliezen o. asneuvelde de commandant. Hoofdstuk XV. Represailles. Solidaire aansprakelijkheid. Het boetestelsel, zooals hier bedoeld, is op Atjeh gebleken averechts verkeerd te werken. Men treft hiermee in den regel vele onschuldigen, die uit wrok over de hun zonder schuld opgelegde boete zich bij de verzetspartij zullen aansluiten of hiermee gaan sympathiseeren. Men dient de schuldigen te zoeken en te treffen. Alleen hiermee kan men het vertrouwen der be volking winnen. En thans ben ik aan het einde mijner beschouwingen gekomen. Nog beveel ik de „Algemeene zaken" van het Besluit (Hoofdstuk XVI) aandachtig ter lezing en opvolging aan. Hier heeft de schrij ver naar mijn hart gesproken. Bedenkt ook, gij, patrouille-com mandanten en a. s. patrouille-commandanten, dat gij verantwoorde lijk zijt voor het leven en welzijn Uwer ondergeschikten. Spring nimmer roekeloos met hun leven om. Gij zult het later Uzelve verwijten. Ik durf thans met een gerust geweten verklaren, dat bij het opvolgen van schrijvers wenken, zooals door mij verbeterd en aangevuld, gij gevrijwaard zult zijn voor „koopjes" en dit is het doel van mijn betoog. 352

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 56