2. DE STAND VAN DE LUCHTF0T0GRAMMETR1E IN NEDERLANDSCH-IND1Ë. door R. C. GAADE, Majoor bij den Topografischen Dienst. Inleiding. Uit de vakliteratuur blijkt, dat schier in alle beschaafde landen getracht wordt tot vereenvoudiging en bespoe diging der opnemings- en kaarteeringswerkzaamheden te geraken door luchtfotogrammetrische kaarteeringsmethode toe te passen. Dit streven, dat een logisch gevolg is van de groote ontwikkeling van het luchtverkeerswezen en van de groote resultaten, die men gedurende den oorlog met het gebruik van luchtfoto's voor kaarteeringsdoeleinden had verkregen, bestaat in Nederlandsch- Indië zeker niet in geringere mate. Hier toch zijn nog uitgestrekte, nagenoeg ontoegankelijke, gebieden te kaarteeren, waarvan de opneming op de oude wijze met groote bezwaren gepaard gaat wegens de groote moeilijkheden, welke de gesteldheid van het terrein, het transport en het aanwerven van arbeidskrachten opleveren. Ook vraagt hier de herziening van het sterk groeiend aantal topografische- en landrentekaarten met het oog op de beperkte geldmiddelen een vluggere en goedkoopere werkwijze en ten slotte dwingt de noodzakelijkheid om in oorlogstijd op snelle wijze de kaarten van de bedreigde en bezette gebieden te verbeteren en vijandelijke objecten nauwkeurig in kaart te brengen tot een opnemingsmethode, welke uit de lucht is uit te voeren. In de jaarverslagen van den Topografischen Dienst is betreffende de pogingen om het kaarteeringswerk in deze richting te leiden het een en ander medegedeeld. De desbetreffende mededeelingen zijn echter zoo beknopt, dat zij omtrent het probleem zelf en de moeilijkheden, welke aan de oplossing er van verbonden zijn, benevens betreffende de perspectieven, welke een perfection- neering van de huidige fotogrammetrische kaarteeringsmethodes biedt, geen goed denkbeeld kunnen geven. Het werd daarom wel nuttig geacht de stand van de luchtfotogrammetrie uitvoeriger te bespreken na te voren tot goed begrip van de zaak behandeld te hebben op welke wijze de fotografie uit de lucht voor dat doel 301 Met 4 figuren en 3 platen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 5