359 Typisch zijn nog de aangehaalde woorden van Generaal Normand „Zweet spaart bloed" Aan het slot komt een opgave voor van geraadpleegde bronnen. Het in de Decemberaflevering begonnen artikel van Lieutenant-colonel Laure „Les étapes de guerre d'une division d'infanterie" wordt vervolgd. In de Februari-aflevering begint Lieutenant-colonel Paquet een studie, getiteld „Avant l'offensive allemande sur Verdun" Deze studie is zooals de schrijver in zijn voorwoord zegt in het bijzonder geschreven ten behoeve van de „officiers de renseignements". Bij den jaarlijkschen cursus voor deze officieren bij den generalen staf van het 14e legerkorps was namelijk noodzakelijkheid gebleken hen eenige duidelijke voorbeelden te geven uit den laatsten oorlog, in het bijzonder om hen beter te doen begrijpen welk een gewichtigen rol zij kunnen spelen in den tijd, die aan een vijandelijken aanval voorafgaat. Speciaal ook om te toonen hoe de berichten van het front andere meer algemeene aanwijzingen, welke bij de bevelvoering betreffende de waarschijnlijkheid van een op handen zijnd offensief zijn verkregen, kunnen bevestigen. In deze aflevering wordt uitvoerig stilgestaan bij „Le Renseignement photographique", terwijl een aanvang wordt gemaakt met: „Les moyens et les procédés d'attaque". Voor hen, die van den berichtendienst, zooals die langzamerhand gedurende den oorlog zich heeft ontwikkeld een studie willen maken is het interessante artikel van luitenant-kolonel Paquet van groot belang. Revue d'Artillerie. Février 1927. Het artikel: „Le combat de Guise" van Colonel E. Valarché (Zie I. M. T. van April 1927) wordt vervolgd. M. Morel, Chef d'escadron d'artillerie bespreekt de „mitrailleur Fiat Modelle 1924" (Italië). Voornaamste gegevens: Kaliber 6,5 mM. Aanvangssnelheid 650 M. per seconde. Inhoud van het magazijn en den houder 25 patronen Gewicht van de mitrailleur 11.5 K.G. Gewicht van den driepoot met schoudersteun 2.5 K.G. Gewicht van den loop 2.5 K.G. (Iuchtkoeling) Totale lengte van het wapen 1.01 M. Lengte van den houder De schrijver zegt aan het einde van zijn artikel „En résumé, la mitrailleuse Fiat, rnodèle 1924, est une arme de conception originale, de fonctionnement sür et de construction simple". „Son mécanisme d'alimentetion marque un intéressant progrès sur les dispositifs similaires actuellement employés dans les autres mitrailleuses". Het artikel wordt verlucht door teekeningen en photo's. Wissen und Wehr. Erstes und Zweites Heft 1927. In deze afleveringen komt een uitgebreid artikel voor van „Curt Liebmann, Oberst und Abteilungs- leiter im Reichswehrministerium" getiteld„Die Entwicklung der Frage Eines einheitlichen Oberbefehls im Weltkriege". De studie wordt ongeveer als volgt beëindigd „Het is mogelijk, dat het verwijt wordt gedaan, dat de zaken te theoretisch zijn voorgesteld, dat de gevolgtrekkingen te formalistisch worden geacht, en dat aan den alles overheerschenden invloed van de persoonlijkheid te weinig aandacht is besteed. Dit is echter met opzet zoo gedaan. Een groote persoon lijkheid breekt als zij optreedt toch met alle vormen, die haar hinderen en stelt daarvoor nieuwe in de plaats. Wanneer evenwel uit den grooten oorlog één leering kan worden getrokken ten aanzien van samenwerking, dan is het die, dat de organisatie niet zoo mag zijn, dat zij alleen in handen van een genie onberispelijk werkt. Integendeel moet bij die organisatie worden rekening gehouden met personen met een gemiddelden aanleg, voor genieën behoeft toch geen enkele organisatie een beletsel te zijn".

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 63