360 Deze oplossing lijkt veel op het ei van Columbus, doch ook hiervoor geldt ontegenzeggelijk, wat de schrijver veronderstelt dat tegen zijne geheele studie zal worden aangevoerd, dat zij te theoretisch is. Naar onze meening zal het succes en zeer zeker bij een bondgenootschappelijk optreden in de eerste en voornaamste plaats afhankelijk zijn van de personen, die de leiding in handen hebben of nemen. Verder vinden we in het Februari-nummer een verhandeling over het op treden der Spanjaarden in Marokko van Major a. D. Eugen von Frauenholz. Schrijver wijst hierin o.m. op het succes verkregen met het optreden met de z.g. „Tropas de Intervencion", eene formatie ontstaan uit de vroegere inlandsche politie. Het voordeel van deze troepen is o.m. dat zij uiteraard volkomen op de hoogte zijn van de bijzondere toestanden in het land en met alles wat er bij de verschillende stammen omgaat. „Spanien ist mit dieser Ausnutzung der scherifischen Formationen einen neuen Weg gegangen, der friiher durch die Verwendung der Eingeborenen- polizei eben nur angedeutet warDie Sicherung des besetzten Gebietes soil nicht nur auf mililarischem Wege erreicht werden". Wij halen deze woorden curioteitshalve aan. Dat het optreden tegen een Inlandschen vijand en ook het consolideeren van den toestand in eenmaal bezet gebied bijzondere eischen stelt aan de daarvoor gebezigde troepen is aan ons voldoende bekend. La Revue d'infanterie, Februari 1927. De bekende schrijver: Capi- taine Laffargue vangt een artikel aan „La bataille des yeux" en behandelt achtereenvolgens: „Le vide du champ de betaille" waarin hij wijst op de geleidelijk aan naar voren getreden leegte van het slagveld als gevolg van de ontwikkeling van de kruitsoorten. Na er op te hebben gewezen, dat thans de schutter zich nog slechts verraadt door „l'apparition de sa tête ou partie de sa tête" en door „le bruit du départ de ses coups de feu" sluit de schrijver dit hoofdstnk als volg „11 semble done qu'en matière d'aspect du champ de bataille d'infan terie, nous arrivions ainsi au seuil d'une troisième phase caractérisée par deux faits nouveauxla disparition de la partie actuellement visible du tireur, et enfin l'atténuation du sinistre concert qui, jusqu'ici, a constitué comme le rythme du combat d'infanterie, crépitement inègal de la fusilade et claquement uniforme des armes automatiques. Ce sera la période du champ de bataille, non settlement vide, mais muet." In een volgend hoofdstuk wordt de vraag onder de oogen gezien of mèt het minder zichtbaar worden van de doelen, de waarnemingsmiddelen ook naar verhouding zijn verbeterd en wordt geconcludeerd dat, de invoering van kijkers en andere optische middelen ten spijt, de verbetering van de waarne ming geen gelijken tred heeft kunnen houden met het minder zichtbaar wor den van de doelen, om dan te besluiten „Ainsi notre infanterie, dans son ensemble, paraït ressembler quelque peu a un aveugle de naissance qui n'arrive pas a comprendre, jusqu'a quel point son infirmité est responsable des inconvénients dont il a sans cesse a se plaindre." De schrijver sluit zijn betoog voor dit maal met een hoofdstukje„La bataille des yeux" welks inhoud is samen te vatten in de uitspraak„hij die ziet, is meester op het slagveld." De luitenant-colonel Ducornez vervolgt zijne beschouwingen over: „La puissance du feu de l'Infanterie". Aan de hand van de „bataille de champagne (September '15)", „het op treden van de 83ste brigade bij La Pompelle (25 September 1914)", en „den aanval op het kasteel van Dixmuijden (5 November 1914)" trekt de schrijver conclusies uit den grooten oorlog, welke kort zijn samen te vatten als volgt: De macht van het vuur, dat aanzienlijk is toegenomen door de automatische wapens, beheerscht het geheele gevecht, en toch blijft de beweging de be slissende factor. Men moet daarom streven naar het verkrijgen en behouden van het vuuroverwicht om de beweging mogelijk te maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 64