363 Die Beweglichkeit der Ietzteren könnte hierbei sehr weit gelien, da es denkbar ist, fiir Gebirgskanonen etwa dem Traktor eine so geringe und Schwerpunkthöhe zu verleihen, dasz es noch 1 m, ja 80 c.M. breite Wege befahren kann." Allgemeine Schweizerische Militarzeitung. Februari 1927. Zur Heeres- organisation in Frankreich. Door de redactie worden beschouwingen geleverd aan de hand van een artikelenserie: „La grande misère de l'armée, voorkomende in de France Militaire van November 1926 (Zie ook tijdschriften-overzicht in het vorige nummer: C.) Overigens wordt dit nummer grootendeels gevuld met beschouwingen over het al of niet afschaffen van de Taktschritt (parade-pas). Bulletin Beige des Sciences Militaires. Februari 1927. Het artikel „Les opérations de l'armée beige", wordt voortgezet, terwijl „de slag bij Mons" wordt beëindigd met algemeene beschouwingen. Onder het opschrift„Modes d'observation du tir d'artillerie" behandelt de generaal-majoor Pouleur: „l'observation unilatérale et l'observation bilatérale. Eerstgenoemde wijze van waarneming is voor den bewegingsoorlog de normale. Het opstel: notre Aitillerie d'infanterie une solution économique heeft inzonderheid nationale waarde. De schrijver zoekt de oplossing in het in gebruiknemen van te wijzigen en te verbeteren materieel waarover in het leger beschikt wordt. Doctrines d'emploi de l'Artillerie. Als vervolg op het artikel van den zelfden schrijver voorkomende in het nummer van December '26 wordt de aanval behandeld. Schrijver wijst op enkele typische verschillen in de grondslagen waarop de onderscheidene buiten- landsche voorschriften berusten en acht het op grond hiervan onmogelijk om voor alle phasen van den aanval een juiste vergelijking te treffen. Vervolgens bespreekt hij A.Organisation du commandement de ['artillerie. B. Répartition de l'artillerie et des missions. C. Preparation de l'attaque. D. Accompagnement de l'attaque. E. Exploitation du succès. een en ander aan de hand van de Duitsche, Britsche, Fransche en Belgische voorschriften. Het artikel wordt vervolgd. Journal United service institution. Aan te bevelen is de kennisname van de „notes on the préparation of tactical exercices" van colonel Mc Namara, omdat de daarin gegeven wenken zeer wel passen in het bij ons te lande geldend systeem van oefenen. De schrijver wenscht de voorschriften, gegeven in de Training and Manoeu vre Regulations, toe te lichten alsmede officieren een leidraad te geven voor het voorbereiden en leiden van tactische oefeningen (troepen-oefeningen en oefeningen op de kaart) voor kieine eenheden (bataljons-compagnieën, enz.) De gegeven algemeene beschouwingen vormen een zeer goede toelichting op ons A. V. O- punt 5. Op de vraag„Wat stel ik me voor in de eerste plaats met de oefening te bereiken geeft de schrijver als voorbeeld het volgende antwoord a. ik wensch ondergeschikte commandanten en troep te oefenen b. v. in 1. het vervangen van in gevecht zijnde troepen door ondersteuningstroe pen of plaatselijke reserves overeenkomstig de eischen van den gescha pen toestand 2. het vergrooten van een bres in de vijandelijke linie door aanvallen op de flanken van standhoudende vijandelijke afdeelingen, öf b. ik wensch een commandant te oefenen als aanvoerder van een bataljon in het onderkennen van het kenmerkende van een bepaald geval, in het geven van de bevelen om het genomen besluit tot uiting te brengen

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 67