365 vuur overgroote breedte en diepte verdeeld moet worden (om fouten in den afstand te elimineeren. C.) Indien vier wapens kunnen worden ingezet tegen één doel zijn op alle afstanden goede resultaten te bereiken. Een vergelijkende studie van het artikel met hetgeen ons O. V. I. ter zake zegt, en niet zegt, verdient aanbeveling. Militarwissenschaftliche und technische Mitteilungen. Maart-April 1926. Het nummer is grootendeels aan het tankwapen gewijd. Het bevat daarenboven een uitgebreide lijst van in den laatsten tijd over tanks verschenen literatuur. Journal of the Royal United Service institution. Februari 1927. Het nummer opent met een lezing met dicussie over Anti-Aircraft. Defence by Major-General Ashnrore. Het artikel heeft uitsluitend betrekking op Anti-Aircraft artillery. Voorts eenstudie„communications between Army formations and aircraft. C'. 10. POLITIEK-OVERZICHT. China en de mogendheden II. Japan. In het vorige politieke overzicht werd de verhouding van China tot Engeland en Rusland geschetst. Wij zullen ons thans uitsluitend bezig houden met de verhouding tusschen China en Japan. Van 1621 1853 had Japan vrijwel geheel van de buitenwereld afgesloten voortgeleefd. In 1853 werd Commodore Perry door president Fillmore naar Japan gezonden om een verdrag te sluiten van „friendschip, commere, a Supply of coal and provisions and protection of American shipwrecked people". Daardoor werd Japan gedwongen de havens Shimoda en Hakodate open te stellen en al spoedig werd het in den maalstroom van het wereld gebeuren medegesleept. Met verbijsterende snelheid begon het zich te ont wikkelen, en weldra deed zich de Japansche expansie in het Verre Oosten gevoelen. Sedert den val van het Shogunaat in 1867 bestonden in Japan twee partijen. De eene partij streefde naar expansie over zee naar de Pacificlanden, de andere over Korea naar China. Beide partijen hebben hun stempel gedrukt op de geschiedenis van het moderne Japan. Kort na den val van het Shogu naat bezette Japan achtereenvolgens de Riukiu eilanden en in 1876 werd de Japansche expansiepolitiek ten aanzien van Korea ingeluid, door de erkenning van Korea's onafhankelijkheid van China. Als wederdienst stelde het argelooze Korea de havens Fusan, Oensan en Tschemulpo voor den Japanschen handel open. Wij zullen het drama van de annexatie van Korea, waaruit eerst den oorlog met China in 1894 en daarna de Russisch-Japansche oorlog is voortgekomen, niet op den voet volgen. Bij de vrede van Portsmouth werd Korea door Rusland definitief als Japansche invloedssfeer erkend, terwijl bij het verdrag van 22 December 1905 de Russische rechten in Kwantung en Zuid-Mand- schoerije op Japan werden overgedragen. Bovendien mocht Japan de lijn Mukden-Antung uitbouwen, zoodat het daar door aansluiting verkreeg tusschen de Koreaansche en Zuid-Mandschoerijsche lijnen. Na den Russisch-Japanschen oorlog zette Japan zijn expansiepolitiek in Korea krachtig door. Op deu 24en Juli 1907 werd de Keizer van Korea ge dwongen afstand te doen van den troon ten behoeve van zijn zwakzinnigen zoon, in verband met de zending van een Koreaansche afvaardiging naar de Haagsche Vredesconferentie. En als dan in het geheime deel van het verdrag van 4 Juli 1910 met Rusland de beiderzijdsche invloedssferen en Mandschoerije definitief zijn afgebakend, zoodat Japan op het vasteland van Azië

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 69