wordt aangewend en wat men in andere landen daarmede heeft bereikt. Hoewel in tal van tijdschriften en boekwerken verhande lingen verschenen, die hieromtrent inlichtingen verschaffen is be doelde voorafgaande bespreking gewenscht, omdat die verhande lingen niet het gewenschte overzicht geven en te weinig aandacht schenken aan de economische zijde van het vraagstuk. Ook zijn daarin veelal de bijzondere omstandigheden, waaronder de uitge voerde opnemingen plaats hadden, alsmede het doel van die op nemingen niet of onvoldoende in beschouwing genomen; de ge gevens die juist zoo noodig zijn om te kunnen beoordeelen in hoeverre een toepassing van de luchtfotogrammetrie in Indië mo gelijk en gewenscht is ontbreken daardoor. Alvorens echter daar mede te beginnen zij ter toelichting van de meest gebruikelijke vaktermen het volgende vermeld. Met vertikale luchtfoto's worden foto's bedoeld, welke met een loodrecht of nagenoeg loodrecht naar beneden gerichte optische as van het fototoestel genomen zijn. Horizontale luchtfoto's zijn die, waarbij de fotoplaat zich ge durende de opname in nagenoeg verticalen stand en dus de op tische as zich in nagenoeg horizontalen stand 100° gerekend van uit het zenith) bevindt. Scheeve of hellende foto's ten slotte ontstaan bij een schuin naar beneden gerichte optische as van het fototoestel. I. FOTOQRAMMETRISCHE KAARTEER1NGSMETHODES. 1. Geschiedkundig overzicht. Het was de Fransche luitenant Laussedat, die door in de jaren 1851 1859 met gunstige resultaten uit terrestrische foto's van bouwwerken en kleine ter reingedeelten plattegronden samen te stellen, de aandacht vestigde op de mogelijkheid om foto's voor kaarteeringsdoeleinden te ge bruiken. De goede uitkomsten, die later met de op dit principe berus tende terrestrische fotogrammetrische kaarteeringsmethodes werden bereikt, brachten den Kapitein der Genie van het Fransche leger Saconney op de gedachte om met behulp van een aan een vlieger bevestigd fototoestel uit de lucht foto's van het terrein te vervaardigen en deze tot kaarten om te werken. Zijne pogingen werden ten slotte met succes bekroond doch praktische waarde kreeg zijn uitvinding eerst toen ze na het verschijnen van het vliegtuig als verkennings- en waarnemings orgaan van de Fransche artillerie werd beproefd om de verde digingswerken van belegerde vestingen en versterkte plaatsen in kaart te brengen. Reeds korten tijd na het uitbreken van den orlog in 1914 ontwikkelde zich deze op bescheiden schaal uitgevoerde proef tot een kaarteeringsmethode, welke op het West-front o. m. door de „groupes de canevas de tir aux armées" werd toegepast om 302

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 6