271 Ook met den rechtervleugel zal een innige samenwerking van het Centrum niet mogelijk zijn. Deze fractie beschikt al evenmin over eminente politieke leiders. Zij bestaat uit de rechtsche Kuo Min Tang groepen van Sjanghai en Peking, de Sun Yat Senism Society, de Nationalism Society enzVroeger heeft Chiang medegewerkt tot de uitsluiting van deze rechtsche fractie en sloot hij zich bij den linkervleugel aan. Het is dan ook duidelijk dat de rechtervleugel hem nu in den steek Iaat. Centrum en rechtervleugel begingen een groote fout toen zij weigerden de algemeenen Kuo Min Tang-vergadering die te Hankou omstreeks medio Maart gehouden is bij te wonen. Daardoor kregen de communisten de kans bijna alle zetels in den Centralen Excecutieven Raad te bezetten. Sovjet-Rusland zag den ernst van den toestand in en stuurde Aralof, een der militantste propa gandisten der Oost-Zee provincies ter ondersteuning van Borodin naar China. Intusschen beschuldigde de linkervleugel Chiang van verduistering van mili taire fondsen en van heulen met Japan, waarheen hij Tai Tien Chen en Wu Tieh Chung als afgezanten had gezonden. Natuurlijk werd al dit fraais door Chiang ontkend en legde hij Hankou ten laste, dat het de drie volks principes verzaakte, door met de communisten samen te gaan. In Sjanghai en Nangking trad Chiang krachtig tegen de communisten op. Gewapende agitators werden door Chiangs troepen doodgeschoten. De inheem- sche bladen kregen last geen artikelen van het Politieke Bureau meer te plaat sen. Te Sjanghai werd de Algemeene Arbeidersbond door generaal Pai Cheng Hsi ontbonden Te Ningpo, Hangchow en Canton werden razzia's tegen de communisten en gewapende arbeiders gehouden. Tegelijk mpt dit energieke optreden der Zuidelijken tegen de communisten deed Chang Tso Lin te Peking een inval in de Russische Club, het Tass Nieuwsagentschap in het Legatiekwartier, een en ander met toestemming der Buitenlandsche diplomaten, waarbij de hand werd gelegd op tal van propa- ganda-geschriften en verschillende intriges van de sjovet-regeering tegen Chang aan het licht kwamen. Kort daarop verleende de Fransche consul-generaal te Tientsien vergunning tot het doen van invallen in de kantoren van verschillende Sovjet-firma's. Voor Moskou moeten die plotselinge invallen niet prettig zijn. Bedreiging met een ultimatum is uitgesloten. Chang Tso Lin, Chiang Kai Shek en de heele Chineesche natie zouden al spoedig een eenheidsfront tegen de Sovjet-repub liek vormen. En de papieren protesten van Rusland hebben thans natuurlijk al heel gauw hun weg naar den prullemand gevonden. Steeds grooter werd de breuk tusschen het Centrum en den linkervleugel vleugel. Dr. Wang's pogingen tot verzoening mislukten volkomen en Chiang stichtte ten slotte de nieuwe Nanking-regeering, die vriendschappelijke betrek kingen wenschte te onderhouden met alle vreemde naties, maar overigens bleef staan op de opheffing der ongelijke verdragen. Chiang beweert over 300.000 man te beschikken en dreigt de Hankou-regeering met geweld af te zullen zetten. Hij schijnt gesteund te worden door de Chineesche banken te Sjanghai en heeft voorloopig de hand gelegd op de Surtaxes die ongeveer 1 millioen taël per maand opbrengen. Maar ook de Hankou-regeering zit niet stil. Zij zette Chiang af, benoemde Feng Yu Hsiang en Tang Seng Chi als bevelhebbers en gaf aan den laatsten last om Nangking aan te vallen. Heel Kiangsi, Hunan en Hupeh bevinden zich in handen der extremisten. Financieel staat de Flankou-regeering er niet al te best voor. De banken te Sjanghai" weigeren de banknoten die de Hankou-regeering door de „Centrale Bank" heeft laten drukken te verzilveren en aangezien de handel aan de Boven Jangste grootendeels stil ligt, is zij uitsluitend op belastingheffingen en den financieelen steun van Rusland aangewezen. In de militaire situatie zijn geen groote veranderingen gekomen. Chang Chung Chang's troepen ontkwamen over de Jangtse zonder al te ernstige verliezen te lijden. Bij de verovering van Nangking hebben geregelde troepen der Zuidelijken op systematische wijze woningen van vreemdelingen en consulaatsgebouwen

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 75