de militaire kaarten te verbeteren en de plans directeurs voor de artillerie samen te stellen. De aanvankelijk daarbij gevolgde werkwijze om de verticale foto's langs grafischen en optisch- grafischen weg in de kaarten te verwerken, werd gedurende den oorlog nog verbeterd door de invoering van de foto-restitutie, waarbij langs fotografisch-mechanischen weg het doel sneller en beter bereikt werd. De op het West-front bereikte resultaten leidden tot pogingen op de andere fronten om voor de vervaardiging van schetskaarten van het vijandelijke gebied, aan welke kaarten men wegens gebrek aan kaartenmateriaal zulk een groote behoefte had, even eens luchtfoto's te benutten. Ook deze pogingen hadden succes; men verkreeg wel zeer grove kaarten, doch voor de militaire operaties waren zij van bijzonder veel nut. Verder kwam men gedurende den oorlog evenwel niet. Intusschen hadden de groote vorderingen op luchtvaart gebied in Duitschland, waar de terrestrische fotogrammetrie zoodanig geperfectionneerd was, dat zij een volmaakte kaartee- ringsmethode was geworden, reeds vóór den oorlog de vraag doen rijzen of niet van het ideale inzicht, dat men van uit een vliegtuig op het terrein heeft, gebruik gemaakt zou kunnen wor den om met behulp van luchtfoto's kaarten langs stereofotogram- metrischen weg te vervaardigen. Meerdere geleerden van naam zetten zich aan de oplossing van dit vraagstuk; toen de oorlog uitbrak had echter nog geen hunner een praktische oplossing gevonden. Gedurende den oorlog was men daardoor ook in Duitschland aangewezen op de eenvoudige fotogrammetrie, waar mede niet veel meer werd bereikt dan in Frankrijk. Het was van zelfsprekend, dat men na het sluiten van de vrede de in den oorlog gebruikte fotogrammetrische kaarteeringsmethodes, die zoovele perspectieven openden, trachtte te benutten voor economische doeleinden en daardoor de fotogrammetrie krachtig ontwikkeld werd. In Frankrijk bleef die ontwikkeling echter praktisch beperkt tot het perfectionneeren der in den oorlog toegepaste een voudige methodes, waarmede behalve schetskaarten ook nog topografische kaarten van vlakke terreinen met behulp van vertikale foto's waren samen te stellen. Wel ontwierpen ingenieurs fototopo- nrètres, met welke toestellen ook kaarten van bergterreinen zou den vervaardigd kunnen worden, doch er kwam geen kapitaal beschikbaar om deze projecten uit te voeren, terwijl het Fransche Gouvernement uit zuinigheidsoverwegingen er van moest afzien subsidie te verleenen. Eerst nadat in 1925 duidelijk aan 't licht kwam, dat Duitschland op het gebied van lichtfotogrammetrie aanmerkelijk verder was, deed het chauvinisme het Gouvernement besluiten om de zoo noodige financieele steun te verleenen. Sedert zijn 2 ingenieurs bezig de ontworpen toestellen te construeeren 303

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 7