of daarmede goede resultaten zijn verkregen is evenwel nog niet bekend. Ook in Duitschland kon van Staatswege wegens gebrek aan fondsen de ontwikkeling der fotogrammetrie niet bevorderd worden, doch blijkbaar waren groote concerns als Zeiss, Goerz en Heyde zoo kapitaalkrachtig, dat zij talrijke projecten van fotogrammetri- sche instrumenten konden construeeren en beproeven. Reeds in 1919 kwam Dr. Hugershoff, de wetenschappelijke medewerker van de firma Heyde met een ontwerp van een automatisch kaar- teeringsapparaat voor den dag, waarmede hij vermeende volledige topografische kaarten van bergterreinen te kunnen samenstellen door het met behulp van 2 luchtfoto's van een zelfde terrein te vormen stereoscopisch beeld uitte meten en de resultaten grafisch op papier te brengen. En inderdaad bleek het mogelijk met dit toestel langs stereofotogrammetrischen weg volledige kaarten samen te stellen. Merkwaardig snel achter elkaar verschenen daarna steeds betere fototoestellen, meetcamera's uitmeettheodolieten en kaarteeringsap- paraten op de markt; tegelijkertijd ontstonden talrijke meetbu- reau's in binnen- en buitenland om fotogrammetrische kaarteeringen uit te voeren en tevens de fabrikaten te verkoopen. Zoo nam Duitschland op het gebied van luchtfotogrammetrie weldra de eerste plaats in. Pogingen om bruikbare en nauwkeurige kaarteeringsapparaten te vervaardigen werden ook in Italië, Oostenrijk en Zwitserland gedaan; succes hadden echter alleen de Wildt-werken in Zwit serland. In de V. S. van Amerika en in andere landen betroffen de prestaties meer het volgens de eenvoudige methode samen stellen van topografische kaarten en schetskaarten van vlakke of althans weinig geaccidenteerde gebieden. De bekend gemaakte resultaten van al deze kaarteeringen en proeven wekten uiteraard de belangstelling voor de luchtfoto grammetrie in hooge mate op. De intensieve reclame van de Duit- sche maatschappijen wisten die belangstelling nog zoodanig te verhoogen, dat het mogelijk werd in November 1926 een foto- grammetrisch congres te Berlijn te houden, waarop niet minder dan 24 staten, waaronder Nederland, vertegenwoordigd waren en waarvan men de oplossing verwacht van de vele moeilijk heden, die een ruime toepassing van de luchtfotogrammetrie in den weg staan. Het voorgaande samenvattende blijkt derhalve, dat de ontwik keling van de luchtfotogrammetrie zoover is gevorderd, dat het thans mogelijk is met behulp van luchtfoto's te vervaardigen a. nauwkeurige kaarten van vlakke terreinen met behulp van vertikale luchtfoto's b. schetskaarten eveneens met behulp van verticale luchtfoto's. c. volledige nauwkeurige kaarten van vlak en bergterrein volgens de meer ingewikkelde lucht-stereofotogrammetrische kaarteeringsmethode. 304

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 8