2. Het nauwkeurig kaarteeren van open vlakke terreinen, langs eenvoudigen fotogrammetrischen weg. Deze methode berust op de eigenschap van de vertikale lucht foto, dat zij een centrale (perspeclivische) projectie op zekere schaal van het terrein voorstelt, welke indien dit volkomen vlak is, geheel gelijkvormig aan diens orthogonale projectie en dus een kaart van dat terrein is, welke alleen in de wijze van aanduiding der terreinvoorwerpen en terreinafscheidingen ver schilt van een gewone topografische kaart. Gebruik makende van deze eigenschap stelt men nu een kaart van een vlak terrein samen door hiervan eerst reeksen vertikale foto's op een zelfde schaal te vervaardigen, deze daarna als een legkaart aan elkaar te passen en tenslotte de daarop voorkomende terreinvoorstelling middels een calque op een vel teekenpapier over te brengen. Was het mogelijk in een vliegtuig deze reeksen foto's op eenzelfde schaal en zuiver loodrecht op te nemen, dan zou het dus al heel eenvoudig zijn op deze wijze kaarten te verkrijgen. Doch door de bewegingen van het vliegtuig in het luchtruim is het zelden mogelijk de optische as van het fototoestel vertikaal te houden met het gevolg, dat geen zuivere vertikale doch min of meer scheeve foto's ontstaan, waarop de beelden zoodanige vervormingen vertoonen dat van gelijk- en gelijkvormigheid met de orthogonale projectie van het terrein geen sprake meer is. Ook daalt en stijgt het vliegtuig gedu rende zijn vlucht waardoor de schaal der foto's steeds ver andert en deze niet behoorlijk aan elkaar te schakelen zijn. Hieruit volgt, dat de verkregen foto's eerst nog tot zuiver ver tikale op de gewenschte schaal vervormd moeten worden alvorens ze voor het samenstellen der kaart gebruikt kunnen worden. Dit vervormen der foto's, restitueeren, rectificeeren of ent- zerren genoemd, geschiedde aanvankelijk langs grafischen weg door de juiste ligging van een groot aantal punten der foto's in de orthogonale projectie te construeeren hetgeen een zeer tijdroovend werk was. Later gebruikte men een meer doel matige optische methode, waarmede aanmerkelijk betere resulta ten werden verkregen. In Frankrijk werd ze gedurende den oor log en wordt ze nu nog steeds met succes toegepast om stellingen, batterijen en terreinvoorwerpen van luchtfoto's op bestaande goede kaarten over te brengen. In Indo China werd deze weg zelfs gevolgd voor de fotogrammetrische kaarteering van het uitgestrekte delta-gebied en ook daar moet ze volgens de officieele verslagen goede resultaten hebben opgeleverd. Het rectiticeeren geschiedt hierbij met behulp van de Chambre- claire Vavon (fig. 1) een hoogst eenvoudig instrument, bestaande uit een langs een vertikale stang verplaatsbaar tocaal-terugkaat- send prisma, dat in den handel bekend is als een apparaat om voorwerpen en teekeningen nauwkeurig na te teekenen en ook gebruikt wordt om panorama-schetsen te vervaardigen. Plaatst 305

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 9