toegewezen kregen, teneinde te voorkomen, dat zij het commer cieel verkeer zouden storen. Het bleek toen, dat zenders met geringe energie bij toepassing van korte golven op zeer groote afstanden (zoo bv. in Europa) werden gehoord, en sindsdien richtte zich de belangstelling van de radiotechnici op het vraagstuk der korte golf. Onwillekeurig rijst thans de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat niet eerder de volle aandacht van technici op de phenomenale resultaten van de korte golf is gevallen. Het antwoord hierop is uit de geschiedenis der draadlooze telegrafie af te leiden. In beginsel is het opwekken van korte golven niets nieuws. In de beginperiode der radiotelegrafie werkte men met de zg. Righi Oscillator, waarmede toenmaals golflengten van hoogstens eenige meters werden opgewekt. Het lag echter geenszins in de bedoeling dergelijke golflengten voor het radioverkeer toe te pas sen. Met de technische hulpmiddelen, waarover men in die jaren beschikte, was men nog niet in staat korte golven te ontvangen. Toen men later toonzenders begon te bouwen, zou het mogelijk zijn geweest, korte golven uit te zenden, doch de ontvangst- en versterkertechniek stonden beide nog te ver achter om tot de prac- tische toepassing der korte golf te geraken. De Poulsen booglamp- en de machinezenders, welke daarna hunne intrede in de radiowereld deden, waren minder geschikt tot opwekken van korte golven. Eerst na de enorme ontwikkeling der lampentechniek, toen men er toe overging voor zend- en ontvangdoeleinden lampen te ge bruiken, kon men weer op de korte golf experimenteeren. Evenwel stonden de ervaringen opgedaan met lange golven, welke geheel in overeenstemming waren met theoretische be schouwingen, de ontwikkeling der korte golf in den weg en beschouwde men het als verloren moeite, gelet op de te overbrug gen afstanden, nadere onderzoekingen daaromtrent te doen. Slechts voor speciale doeleinden, zooals het bericht zenden met reflectoren op korte afstanden, ging men er toe over met korte golven te werken. Echter waren de plaatsen van ontvangst te dicht bij de zenders om de fabelachtige reikwijdten der korte golven aan te toonen. Den Amerikaanschen amateurs komt dan ook de eer toe de bui tengewone eigenschappen der korte golf zij het dan ook toe vallig te hebben ontdekt. Sindsdien hebben radiogeleerden uit alle deelen der wereld zich vol energie op dit gebied begeven. Door publicatie van verkregen resultaten en verbeteringen, van onderzoekingen in laboratoria in verschillende landen en van de ervaringen van amateurs, voornamelijk in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, beschikt men thans over waardevolle gege- 387

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 15