vens en heeft men langs experimenteelen weg een denkbeeld gekregen omtrent de voortplanting van korte golven De bijzondere eigenschappen van de korte golf zijn de volgende a. het zg. Fadingseffect, d. w. z. plotselinge sterke variatie in geluidsterkte op een bepaalde plaats van ontvangst onder overigens gelijke omstandigheden bij het zendstation; b. de groote verschillen in geluidsterkte tusschen dag- en nacht ontvangst; c. het optreden van gunstige golflengten met daar vlak naast zeer ongunstige golflengten; d. variatie in gunstige golflengten in verband met het uur van het etmaal of den tijd van het jaar e. het bestaan van zg. doode zones, binnen welk gebied geen ontvangst mogelijk is. Op grond van experimenteele onderzoekingen der laatste jaren neemt men aan, dat de korte golf eenerzijds haar weg neemt langs het aardoppervlak, anderzijds de energie, welke men op zeer groote afstanden van eenige duizenden KM's meet niet afkomstig is van een voortplanting langs den aardbol, doch uit de bovenste lagen der dampkring weer op aarde is teruggekeerd. Deze hypothese wordt practisch bevestigd door het bestaan van doode zones. De ontvangststerkte heeft nl. dikwijls om een zender een merk waardige verdeeling, zooals in figuur 1 is afgebeeld. Om den zender Z kan men onderscheiden een gebied P van hooge intensiteit, daarachter een zone Q van zeer geringe, en vervolgens een gebied R van weer krachtige sterkte, welke zich over zeer grooten afstand kan uitstrekken. De eenvoudigste verklaring hiervoor is, dat zóne P een gevolg is van directe overdraging door oppervlaktegolven, welke in begin Z 388

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 16