binding Nieuw-Guinea Tjimahi (circa 4000 KM. hemelsbreed) te onderhouden. Bij het vaststellen van het schema en den bouw van het station moest rekening gehouden worden met enkele specifiek militaire eischen, zooals: le. Het gewicht van de verschillende onderdeelen van het station (zender, ontvanger, enz.) moest zoo licht mogelijk zijn in verband met het transport. 2e. Het schema moest eenvoudig zijn, teneinde het opsporen van storingen te vergemakkelijken. 3e. De bediening moest zeer eenvoudig zijn. Het aantal variabelen bij het uitzenden of ontvangen van een bepaalde golf moest dus zoo klein mogelijk zijn. In het bijzonder geldt dit voor den ontvanger, omdat het op sporen van een bepaalde golf door in de bediening van korte- golftoestellen minder geoefend personeel toch al zeer lastig is, in verband met de buitengewone selectiviteit van de korte golf, zoo kan men bijv. een golf van 27 meter niet ontvangen, indien het toestel is ingesteld op de golf van 27'/2 M. Terwijl de ontvangst van de lange golf een breeden golfband toelaat, waarbinnen het seinende station nog hoorbaar is, is dit bij de korte golf uitge sloten. Terloops zij hier gewezen op het groote voordeel van de selec tiviteit der korte golf, dat nl. daardoor het korte golfgebied veel meer storingsvrij is dan de lange golf, zoodat dus verschillende stations, betrekkelijk dicht bij elkaar gelegen, onderling kunnen correspondeeren op golflengten, welke slechts een gering verschil (circa 2 M.) vertoonen, zonder dat ze elkaar bij de ontvangst storen. Dit is een zeer groot voordeel boven de lange golf, waarbij he| verkrijgen van storingsvrije golfbanden in verband met het groo aantal stations lastig en vrij beperkt is. Niettegenstaande den zeer korten tijd van voorbereiding van circa 3 weken, gedurende welken tijd inde werkplaats der Tech nische Compagnie zender en ontvanger eerst provisorisch en na uitprobeeren definitief moesten worden gebouwd en voorts het personeel in de bediening eenigszins moest worden geoefend, werd een compleet korte-golfstation aan het radiodetachement medegegeven. Na een ontvangen telegram van den militairen expeditieleider, dat het korte-golfstation bedrijfsklaar was opgesteld, in Pionier bivak en op een bepaalden datum en uur kon worden aange vangen met het zoeken van verbinding met M. A. N. G. werd 391 De oproepletters van de korte golfstations te Tjimahi en Nieuw-Guinea luiden respectievelijk M. A. en M. A. N. G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 19