J. B. VAN HEUTSZ. Den 9en Juni 1927 zal door de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen den Oud-Gouverneur-Generaal Van Heutsz op bijzondere wijze uiting worden gegeven aan de gevoelens van eerbied en dankbaarheid, welke Nederland koestert voor de daden, door dezen grooten Nederlander ten bate van zijn Vaderland verricht. Hoewel het Nederlandsch-lndische leger ginds op waardige wijze zal zijn vertegenwoordigd, zullen zeker ook velen, die dezen dag in Indië doormaken, een oogenblik met hunne gedachten bij deze plechtigheid verwijlen en innerlijk een stille hulde brengen aan dezen eminenten aanvoerder. En zeker zal daarbij dan worden gedacht aan de rol, welke Generaal Van Heutsz in Atjeh heeft vervuld. Door de aldaar gevoerde actie op groote schaal onder de per soonlijke leiding van Van Heutsz, zich kenmerkend door snel, verrassend, energiek en beleidvol optreden, werd in weinige jaren de onderwerping van geheel Atjeh bereikt. Hierdoor werd het Indische Leger nieuw leven ingeblazen, werd het niet alleen het zelfvertrouwen, geloof in eigen kracht en kun nen teruggegeven, maar kreeg hetzelfde leger een beweeglijkheid, vlugheid en doortastendheid, welke tevoren onbekend waren. De door Generaal Van Heutsz in het leger aangekweekte eigen schappen maakten het tot een instrument, waarmede het groote werk, de pacificatie van de buitengewesten, waardoor de be stuursperiode van den Gouverneur-Generaal Van Heutsz zich zoo in het bijzonder heeft onderscheiden, binnen korten tijd kon worden volbracht. Moge immer het Indische leger doordrongen blijven van den geest, welke de krijgsmansdaden van dezen grooten aanvoerder heeft gekenmerkt. 373 Oud-Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, Luitenant- Generaal B. D., Ridder Grootkruis in de Militaire Willemsorde, Ridder Grootkruis ih de Orde van den Nederlandschen Leeuw, begiftigd met de Eeresabel, enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 1