op het betrekkelijk uur uitgeluisterd en spoedig de seinen van M. A. N. G. vernomen. Bepaald bemoedigend waren de eerste berichten van M. A. N. G. niet, immers men seinde ons, dat de medegenomen laag- frequent-versterker defect was en M. A. niet was te nemen. Evenwel lukte het M. A. N. G. na een week volhouden den Tjimahi-zender onversterkt te ontvangen. Sedert kwam M. A. N. G. in het bezit van een nieuwen ont vanger met ingebouwden laagfrequent-versterker. Oorspronkelijk werd iederen avond, later op bepaalde uren van den dag, onderling verbinding gezocht, teneinde te kunnen vaststellen, welke uren van het etmaal zich in het bijzonder leenen voor correspondentie op de korte golf. Bleek in de maanden Juni, Juli en Augustus een zeer goede korte-golfverbinding mogelijk in de middaguren (35 uur n. m.), in October hadden zich de uren van beste ontvangst verplaatst naar de morgenuren (68 uur v. m.). Verschillende telegrammen en dienstnota's werden wederzijds gewisseld. De correspondentie had een vlot verloopzonder tijdverlies viel direct het eene station in, zoodra het zendende station zijn telegram had uitgeseind. Tegenslagen uitgesloten, zooals het onklaar geraken van het motordynamoaggregaat de energiebron) of het plotseling doorbranden van de beperkte voorraad zend- lampen, bleef gedurende het verdere verloop van de expeditie dagelijks radiografische verbinding tuschen beide stations bestaan. Wanneer men in aanmerking neemt, dat slechts beschikt werd over een zeer geringe antenne-energie van circa 3040 Watt, waarmede met de lange golf, onder gunstige omstandigheden voor telegrafie een reikwijdte van maximum 200 KM. zou kunnen worden verkregen, terwijl nu een afstand van circa 4000 KM. geregeld werd overbrugd, dan mag de proefneming met de korte golf op groote afstanden op grond van de verkregen resultaten geslaagd heeten. Proefneming op Java. Teneinde de bruikbaarheid van de korte golf voor legerdoeleinden op de (betrekkelijk) korte afstanden op Java aan te toonen, in verband met het bestaan van reeds vermelde doode zones, hebben gedurende de maand September tot medio October proefnemingen plaats gehad, welke tot verrassende resultaten hebben geleid. Twee detachementen van de radio-afdeeling, elk voorzien van een compleet korte-golfstation werden in begin September jl. in twee bij deze afdeeling ingedeelde radio-autostations (als ver voermiddel) vanuit Tjimahi in Oostelijke en Westelijke richting uitgezonden. Het Oostelijke detachement ging met sprongen van circa 100 KM naar Banjoewangi; het Westelijke detachement met kleinere sprongen naar Anjer Lor. 392

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 20