Op de tusschengelegen plaatsen werd telkens gedurende 1 a 2 dagen een intensieve kantoordienst op de korte golf gehouden tusschen elk der stations met M. A. en tusschen de beide stations onderling. Tevens werd bovendien geoefend met de autostations (lange golf), van het Marconitype Y. C. 3, met een energie van'/2 KW. 500 Watt, in vergelijking met de geringe antenne-energie van den korte golfzender van 3040 Watt dus zeer groot) en een gegarandeerde reikwijdte van 275 KM. De beide uitgezonden korte golfstations hadden slechts de beschikking over een opgetransformeerde hooge wisselspanning (zie nader onder bespreking der toestellen), zoodat uitsluitend getelegrafeerd kon worden. Hoewel de beide uitgezonden zenders tevens waren uitgerust voor radiotelefonie, konden zij daarvoor niet worden gebruikt, omdat de radio-afdeeling momenteel nog niet beschikt over voor telefonie noodzakelijke gelijkstroomdynamo's van hooge span ning. Dank zij de medewerking van den Chef van het Laboratorium van den P. T. T. Dienst en dien van de Radio-Luchtvaartafdeeling werden echter twee kleine gelijkspanningsdynamo's geleend van een gering vermogen, zoodat slechts met de halve energie van den zender kon worden getelefoneerd, doch dit bleek ruim voldoende. Deze beide machines bleven te Tjimahi achter en werden om beurten gebruikt voor telefonie, welke door de uitgezonden stations werd ontvangen. In verband met den korten tijd van voorbereiding en de be perkte beschikbare middelen kon slechts één zg. „afvlakinrichting" voorde hooge gelijkspanning van de twee geleende dynamo's wor den gemaakt, zoodat het niet mogelijk was een der machines aan een der mobiele stations mede te geven. Een gelijkspanningsdynamo zonder meer levert nl. geen absoluut vlakke spanningdeze vertoont afhankelijk van den bouw min of meer groote pulsaties, d. w. z. de spanning neemt telkens een weinig toe en af. Dit nu is voor radiotelefonie niet toelaatbaar, omdat daardoor de zuivere modulatie niet tot haar recht komt, het geluid vervormd wordt en bovendien de draaggolf gaat varieeren, zoodat zuivere afstemming ook al niet mogelijk is. Proeven in de omgeving van Tjimahi hadden te voren reeds uitgewezen, dat voor golflengten onder de 30 Meter buitengewoon goede zorg aan de afvlakking van de gelijkspanning moest worden besteed. Het uitzenden van telefonie alleen uit Tjimahi kon voor de proefneming als zoodanig geen bezwaar zijn. De resultaten van de proeven op Java zijn de volgende Van het bestaan van doode zones werd niets gemerkt. Of dit te danken is aan de toegepaste bijzondere soort antenne moet VQorloopig in het midden worden gelaten. 393

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 21