De totale afwezigheid van doode zones bij klimmende afstan den tot circa 1000 KM. tusschen de seinende stations is een zeer belangrijke factor, welke in strijd zou zijn met hetgeen de litera tuur daaromtrent aanneemt. Waar dit eenige zwakke punt van de korte golf, dat een even- tueele invoering bij het leger nog in den weg zou kunnen staan, zooals thans practisch is bewezen op de verschillende afstanden op Java niet bestaat, is hiermede tevens de absolute bruikbaarheid van de korte golf voor militaire doeleinden gewaarborgd. Op de verschillende tusschengelegen plaatsen tot aan de eind punten (afstand TjimahiBanjoewangi ca. 800 KM.; Tjimahi Anjer Lor ca. 200 KM.Banjoewangi—Anjer Lor 1000 KM.) heeft gedurende de morgen-, middag- en avonduren steeds een zeer goede radiografische verbinding bestaan. Opmerkelijk was evenwel, dat 's morgens van 78 uur v. m. de geluidsterkte der morseteekens minder was, terwijl na 8 uur v. m. tot 8 u. n. m. de ontvangstintensiteit zeer groot, soms zelfs hin derlijk hard was, zoodat meestal met een niet genereerenden ontvanger in toon gedempt werd ontvangen. Terloops zij hier medegedeeld, dat in tegenstelling met de goede verbinding op de korte golf, de correspondentie op de lange golf binnen de gegarandeerde reikwijdte steeds vrij gebrek kig was, hetgeen in hoofdzaak moest worden geweten aan storin gen door den boogzender van Malabar en op groote afstanden van Tjimahi door gedempte scheeps- en kuststations. Reeds hiervoren werd gewezen op de weinige storingsvrijheid van de lange golf bij aanwezigheid van meerdere stations (vooral als deze nog zijn uitgerust volgens het verouderde vonktype), vergeleken bij de vrijwel geheel storingsvrije kortegolf tengevolge van de groote selectiviteit. Dat dit een factor van overwegend groot belang uitmaakt voor een legerstation behoeft hier geen betoog. Het is vrij zeker, dat in tijden van gevaar de beschikbare storende stations (boog- en gedempte vonkzenders) in werking zullen blijven, hetzij in dienst of als reserve van den P. T. T.- Dienst en Marine, terwijl toch ook is te verwachten, dat een tegenpartij is voorzien van gedempte zenders van groote capaci teit, uitsluitend met de bedoeling ons radioverkeer te storen en onmogelijk te maken. De telefonieproeven zijn eveneens goed geslaagd. De spraak werd bij de twee mobiele stations op de verschil lende plaatsen tot aan de eindpunten onvervormd ontvangen. Hierbij kon, zooals reeds vermeld, slechts van de halve energie van den zender worden gebruik gemaakt (circa 1520 Watt). Een enkele maal werd vanuit Tjimahi ook muziek gebroadcast en de ontvangst door de twee mobiele stations gedemonstreerd aan de plaatselijke autoriteiten. 394

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 22