Hierbij bleek wederom de goede modulatie bij den zender. Indien men bedenkt, dat met de beschikbare maximale energie van 20 Watt een afstand van 800 KM. (TjimahiBanjoewangi) radiotelefonisch werd overbrugd, terwijl bij de lange golf met dit geringe vermogen hoogstens een reikwijdte van 20 KM. zou zijn verkregen (Marconi A. D. 7), dan blijkt hieruit weer de superioriteit van de korte golf. Bespreking der toestellen. Foto's 1 en 2 toonen het station in bedrijf en wel voor radio- telegrafie bij toepassing van wisselspanning: Z zender T transformator D motor-dynamoaggregaat B accubatterij O ontvanger K kist met onderdeelen A antenne Alle toestellen, behoudens de motordynamo en de accubatterij' zijn in eigen werkplaatsen gemaakt. De zender is geschikt voor telegrafie met: a. wisselspanning en b. gelijkspanning en in dit geval ook voor telefonie. Bij toepassing van gelijkspanning voor telegrafie en telefonie, vervalt de transformator (dus weer één draaglast minder). De ebonieten knop van den zendcondensator, de eenige varia bele van het toestel, is duidelijk zichtbaar. Bij iederen stand van de draaibare uiterste spoelen is middels deze condensator de maximum uitslag (zg. top) op de luchtam- pèremeter te zoeken. De geheele bediening is dus uiterst eenvoudig. Door gebruikmaking van een langere of kortere antenne en uitwisseling van de zendspoelen is de golfband, welke nu varieert tusschen 25 en 28 Meter, te wijzigen. De gloeistroom der zendlampen wordt verkregen van de accu batterij. De plaatspanning wordt toegevoerd van den transfor mator. Van de hoogspanningswikkeling dezer transformator zijn enkele punten afgetakt, zoodat beschikt wordt over eenige spanningen, varieerende van 400 tot 1500 Volt, waardoor het mogelijk is, zoonoodig verschillende soorten zendlampen tot een maximum benoodigde plaatspanning van 1500 Volt te voeden. Wij zijn hierdoor dus niet gebonden aan den zendlamp, waar mede tot nu toe is gewerkt. De transformator wordt aan de laagspanningszijde gevoed door de 75 Volt wisselstroomdynamo. 395

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 23