Het motordynamoaggregaat behoort bij het lange golf autosta tion type YC 3 van Marconi en heeft tijdens de proefneming als energiebron gediend. Deze bestaat uit een 2 cylinder benzinemotor direct gekoppeld (demonteerbaar) aan een dynamo, welke op één anker een gelijk en een wisselstroomwikkeling heeft. De lage gelijkspanning van 24 Volt dient uitsluitend voor het laden van accu's, is ook als zoodanig bij de proeven gebruikt, terwijl de 75 Volt wissel spanning dient voor transformatorvoeding. De ontvanger bestaat uit één detector en twee laagfrequent- versterkerlampen, is voorts uitgerust met verschillende spoeltjes, welke een ontvangst toelaten van een golfband, varieerende tus- schen 18—70 Meter en is geijkt voor het gebruik van deze ontvangspoeltjes. De ijkgrafiek is aan de binnenzijde van het voordeurtje gehecht, zoodat steeds de ontvangen golflengte, behoorende bij de ge bruikte spoeltjes en den bepaalden condensatorstand is af te lezen. Deze condensator, welke voorzien is van een zeer goede fijn regeling (op de foto zichtbaar), is de eenige variabele in het systeem, zoodat na deugdelijke oefening het toestel ook door niet volkomen ingewijden is te bedienen. Door gebruik van spoelen met grootere zelfinductie, bijv. honig graatspoelen is de korte golfontvanger tevens geschikt tot ontvangst van de lange golf. Dit kan van belang zijn bij den luisterdienst. Hetzelfde toestel kan dan dienen of voor eigen radioverkeer of tot uitluisteren naar de radiocorrespondentie van een tegenpartij over een uit- gestrekten golfband. De antenne is symmetrisch uitgespannen, 5 Meter hoog en bestaat, zooals uit de foto is te zien, uit twee schuin naar boven toeloopende stukken draad elk lang 5 meter, welke overgaan in twee horizontale gedeelten, ieder ter lengte van 14 meter. Deze kleine antenne is gemakkelijk overal op te stellen, terwijl gebleken is, dat de uitgestraalde energie geen invloed ondervindt van nabijstaande boomen. Het station kan dus in een vrij dicht begroeide kampong gedekt tegen waarneming uit vliegtuigen worden opgesteld. De lichte opvouwbare houten mastjes kunnen bij een even tueel draagtransport fungeeren als pikolan. In de kist met onder deden tenslotte vinden alle onderdeden berging, welke niet zijn opgenomen in den ontvanger- en zenderkist, zooals zend- en ontvanglampen, antenne-materieel, droge batterijen voor ontvangst, seinsleutel, microfoon, enz. Foto 3 geeft weer het station in actie, doch nu wordt de zender gevoed met gelijkspanning en is dus geschikt voor tele grafie en telefonie. Op deze wijze zal een kortegolfstation in de toekomst zijn uitgerust. 396

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 24