Alleen ontbreekt op de foto dan nog een kleine benzine motor, welke buiten de bedrijfsuren op eenvoudige wijze aan de gelijkspanningsdynamomotor moet kunnen worden gekop peld, teneinde nu de laagspanningsmotor aan te drijven als dynamo tot het laden van de accu. Twee van dergelijke complete aggre gaten zijn thans in bestelling en zullen na gebleken deugdelijkheid voor alle korte golfstations noodig zijn. De transformator, afgebeeld op foto 1, is nu vervallen. De plaatspanning der zendlampen wordt hier dus verkregen van de hooge gelijkspanning van de (geleende) dynamomotor; dit is een machine met één anker, waarop twee wikkelingen, nl. een hoogpanningswikkeling (van de dynamo) en een laagspannings- wikkeling (van de electromotor). De machine loopt met de laagspanningszijde aangesloten op een accubatterij aan als electromotor en levert dan aan de generatorzijde een gelijkspanning van hooge voltage, welke wordt gevoerd naar den zender. Foto 4 geeft het complete korte golfstation, gereed voor draag- transport. De verschillende toestellen zijn geborgen in overtrekken van waterdicht zeildoek. Zooals reeds hiervoren vermeld, vervalt in de toekomst de vrij zware transformator, terwijl ook het gewicht van den dynamomotor en benzinemotor zeker minder zal zijn dan dat van de thans gebruikte motor-dynamo van het lange golfstation. Het transport van het complete station kan natuurlijk ook plaats hebben per treinkar of auto. De gewichten der verschillende onderdeelen volgen hieronder Zender 21 KG. Ontvanger 11 Transformator 17 Kist met onderdeelen 42 Antennemasten 11 Accubatterij in laadkist 51. Benzinemotor 34 Voetplaat+dynamo 46 De aanmaakkosten van een station zonder energiebron (accu batterij, dynamomotor en kleine benzinemotor) bedragen slechts f 800-, In den handel zal deze prijs zeker minstens het 5-voudige hiervan zoo niet meer bedragen. Rekent men voor den energiebron circa f 2200.dan zal de prijs van een compleet station circa f 3000.— bedragen. Stelt men daartegenover het autostation of een modern draag baar lange golfstation met een gegarandeerde reikwijdte respec tievelijk voor telegrafie van 275 en 70 KM. en voor telefonie 397 n V 5 V V

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 25