4. WELKE DOELEN MOET DE ARTIL LERIE BESTRIJDEN i). Inleiding tot eene bespreking van het gebruik der artillerie door J. DORMAAR. In alle legers wordt een gedeelte van de gevechtskracht geleverd door de artillerie, een kostbaar wapen, dat uitsluitend door haar vuur medewerkt aan de bereiking van het gevechtsdoel. Welke doelen moet deze artillerie bestrijden? In de schietregels wordt antwoord gegeven op de vraag: Hoe moeten de doelen worden beschoten. Welke doelen moeten worden beschoten, moet te vinden zijn in onze tactische voorschriften. Wij vinden dan ook in het Algemeen Tactisch Voorschrift, punt 144: De artillerie heeft inzonderheid tot taak: a. de beschieting van de in eerste gevechtslinie gebrachte infan terie; b. de bestrijding der artillerie; c. het onder vuur nemen van reserve-afdeelingen en, in het algemeen, het door vuur belemmeren van beweging en opstelling van zich achter 's vijands front bevindende troepen; d. het bestrijden van luchtdoelen. In het Gevechtsvoorschrift Mobiele Artillerie wordt de gestelde vraag eenigszins nader behandeld in de beschouwingen over aanval en verdediging. Het komt mij echter voor, dat het onderwerp in onze voorschriften minder op den voorgrond is gesteld dan het verdient. Mij dunkt, het antwoord op de gestelde vraag is het belangrijkste uit de geheele artillerie-tactiek. Van dat antwoord hangt al het andere af. Het is niet voldoende om alle doelen, die er zullen zijn, op te noemen. Geen enkel leger heeft voldoende artillerie om alle doelen, die het tegenover zich krijgt, afdoende te bestrijden. Er moet een keuze worden gedaan en daarvoor is het noodig, dat wij over wegen, welke doelen de belangrijkste zijn, terwijl verder moet worden nagegaan in hoever de doelen na elkander kunnen worden bestreden. 399 Voordracht, gehouden in eene bijeenkomst van de officieren van het le Regiment Artillerie te Weltevreden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 27