Van dat antwoord hangen af: het tijdstip van in werking brengen van de artillerie, de indeeling voor het gevecht, de opstelling, de commando-voering, de vuurregeling. Deze zaken met elkander noemt men wel de artillerietactiek. Het is echter juister om te zeggen: De tactiek van de artillerie is de kunst om in de verschillende gevechtsomstandigheden de belang rijkste doelen afdoende te beschieten. Al het andere is niet anders dan de techniek van het artillerie gevecht. i! Wanneer men de definitie zoo stelt, dan is dus het onderwerp van bespreking niet anders dan de artillerietactiek in de meest beperkte beteekenis, die men aan het woord kan hechten. Het zooeven door mij aangehaalde punt uit het A. T. V. zegt: De artillerie heeft inzonderheid tot taak de genoemde doelen te beschieten. Welke in het algemeen de taak van de artillerie is wordt uitgedrukt in punt 141 (2): Alle overige wapens en orga- nisatiën hebben fundamenteel tot taak werkzaam te zijn ten bate der infanterie. M. a. w. de artillerie heeft in het gevecht tot taak de infanterie te steunen. Deze steun bestaat daarin, dat alle doelen, die de infanterie het voorwaarts gaan of het stand houden beletten, blijvend of tijdelijk buiten gevecht worden gesteld. Om dat te kunnen doen, kan het noodig zijn, dat de artillerie zichzelf tegen buiten-gevecht-stellen beschermt. In zijn werk L'Artillerie dans la bataille gebruikte Colonel Paloque déze onderscheiding: Hij noemde de artillerie, die de infanterie het voorwaarts gaan of het standhouden mogelijk maakt, de artillerie de première main. De artillerie, die eerstgenoemde artillerie beschermt, noemde hij de artillerie de deuxième main. Dit is theoretisch een zeer juiste onderscheiding. Voor de prac- tijk gaat zij niet op, omdat het niet mogelijk is de vijandelijke batterijen, die op onze infanterie vuren, te onderscheiden van die, welke op onze artillerie schieten. Ik maakte evenwel melding van dit idee van Colonel Paloque om uit te doen komen, dat ook de vijandelijke artillerie, die onze infanterie het voorwaarts gaan of het standhouden belet, moet worden bestreden. In onze nomenclatuur toch heeft steunen van de infanterie de beteekenis gekregen van de vijandelijke infanterie bestrijden. Zoo zegt ons A. T. V., p. 144 (2): Artillerie, welke in opdracht heeft infanterie te steunen, heeft zich uitsluitend te richten tegen infanterie Het is niet goed om in een ingeburgerde begripsaanduiding verandering aan te brengen en ,dat is ook mijn bedoeling niet. 400

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 28