1. VAN HEUTSZ ALS AANVOERDER. De grootste verdienste van Van Heutsz als aanvoerder in Atjeh ligt in het feit, dat hij, hoewel beter dan iemand anders de zwakheid van het eigen leger en den grooten omvang van het te verwachten verzet kennende, niettemin den gevaarvollen weg heeft durven inslaan, die alléén tot het beoogde doel kon voeren, en dat hij in de uitvoering van de taak, die hij zichzelf had op gelegd, steeds getrouw gebleven is aan eigen beginselen. Zijn eerste werk moest daartoe zijn, den offensieven geest, dien ons leger, gedurende de jarenlang volgehouden lijdelijke houding, bijna geheel verloren had, weder te doen opleven, en aan allen het vertrouwen terug te schenken in eigen kracht, zonder het welk de reuzentaak niet zou kunnen worden volbracht. Overtuigd van de waarheid dat „leeringen wekken, doch voor beelden strekken", heeft hij, om dit te bereiken, van den aanvang af het voorbeeld gegeven van moed en zelfvertrouwen, alle ge varen gedeeld met zijne menschen, hen opgewekt door woord en daad en hen zoodoende ten slotte overtuigd van de meerderheid van onze troepen op den zoolang gevreesden Atjeher. Slaagde hij er op deze wijze al spoedig in, het onbegrensde vertrouwen te winnen van allen, die hem dienden, nimmer heeft hij er zich op toegelegd zich populair te maken bij zijne troepen door de verschillende kleine trucs, die daartoe een bevelhebber ten dien ste staan. Afkeerig van alles wat zweemde naar gemaaktheid of ijdel vertoon, zeer eenvoudig in zijne levenswijze, kameraadschappelijk in den omgang met zijne ondergeschikten, wier meening steeds een aandachtig oor vond, waren het uitsluitend de innerlijke eigenschappen als aanvoerder, die den grondslag vormden voor den eerbied en het vertrouwen, die hem onverdeeld geschonken werden. Hetzij te midden zijner officieren aan den dikwijls armoe- digen maaltijd, dien hij door zijne opgewektheid kruidde, hetzij in de Atjehsche woning, waar hij op de schamele legerstede zijne plaats innam naast subalterne officieren, hetzij in de rivier, waar 374 Onderstaande bladzijden, ontleend aan een thans welhaast vergeten, in 1904 verschenen brochure over Luitenant-Oeneraal van Heutsz door een tijdgenoot Alex, geven beter nog dan bezonken beschouwingen uit later tijd een indruk van de bijzondere militaire eigenschappen van dezen grooten aanvoerder. We meenen goed te doen dezen levendig en sympathiek gestelde beschrij ving, nu dezer dagen de persoon van Van Heutsz ongetwijfeld in veler gedach ten zal zijn, opnieuw in druk te doen verschijnen. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 2