6. DE ORGANISATIE VAN DE MOBIELE ARTILLERIE VAN HET INDISCHE LEGER. door C. K. In het vorig nummer van ons tijdschrift bespreekt de Genevaal- Majoor der Artillerie C D. Lagerwerff de slot-opmerking van mijn in No. 4 voorkomend artikel over het in hoofde dezes genoemde onderwerp. Het komt mij voor, dat de bezwaren van mijn geachten opponent goeddeels gebaseerd zijn op een misverstand. Dit moge blijken uit het ondervolgende. Laat ik eerst die slot-opmerking hier in haar geheel even her halen. De Generaal Lagerwerff toch geeft de eene helft op de lste bladzijde van zijn artikel en releveert den slotzin slechts even op de laatste bladzijde. Voor een goed begrijpen van mijn be doeling, behoort zij echter als geheel te worden bezien. Zij luidde „Slot-opmerking. „Wellicht zullen sommigen de vorenbepleite samenstelling niet „sterk genoeg vinden en bijv. de Afdeelingen Veld-Artillerie liever „elk uit drie batterijen doen bestaan. Ik vermeen echter dat: „le. pecunia causae voorshands niet meer is te krijgen, „2e. het noodzakelijk is de mobiele artillerie van onze Indische „Divisie slechts op zoodanige sterkte te houden, dat zij bij de volgens punt 4 voor deze vereischte groote mobiliteit geen blok „aan het been" wordt. „In de door mij gevraagde sterkte zal de Mobiele Artillerie „van het Veldleger, mits goed geëncadreerd en van goede hulp middelen voorzien, van groote beteekenis zijn. „Eventueel meer benoodigde sterkte aan Artillerie voor de „groote gevechten hale men uit de bij mobilisatie met auto-tractie „tot leger-artillerie mobiel gemaakte stelling-artillerie, die voor „dat doel ook met nieuw krcmbaangeschut (liefst 15 cM.) moet „worden voorzien Generaal Lagerwerff bestrijdt nu speciaal hetgeen sub 2e is gezegd en is dan van oordeel, dat een Artillerie-sterkte van 32 stukken in Divisie-verband niet voldoende is. Hierbij wordt ech ter over het hoofd gezien, dat buiten Divisie-verband (zie punt 17 2e lid van mijn artikel) per Divisie dadelijk nog beschikbaar zijn 8 houwitsers, welke door mij alleen niet in Divisie-verband zijn ingedeeld, omdat zij auto-tractie hebben; terwille van de vereischte mobiliteit der Divisie (lees Infanterie) waarover hieronder meer eischte ik toch in Divisie-verband alleen paar- dentractie (Berg en Veld). Het is dus niet juist begrepen, als de 415

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 43