Generaal Lagerwerff zonder meer spreekt van slechts 32 vuur monden per Divisie in ons Veld-leger zijn volgens mijn voor stel voor den strijd per Divisie 40 vuurmonden beschikbaar. Ik zeide immers in het 5de lid van mijn slot-opmerking (zie hier boven), dat de door mij voorgestelde sterkte van de Mobiele Artillerie van het veldleger (mits goed geëncadreerd en van goede hulpmiddelen voorzien) m. i. van groote beteekenis is. Dit zijn toch 40 vuurmonden op 9 zwakke Bataljons Infanterie. Hier bij worde nog in aanmerking genomen, dat het criterium voor deze beteekenis niet alleen moet worden gezocht in het aantal vuurmonden, doch mede en wel voor een groot deel in de be schikbare hoeveelheid munitie. Op de laatste bladzijde van zijn artikel spreekt de Generaal L. nogmaals over 32 vuurmonden bij de Divisie, „die bovendien niet over Infanterie-geschut beschikt''. Dit kan m. i. bezwaarlijk een argument worden genoemd bij de bespreking van de orga nisatie van de Mobiele Artillerie. Uiteraard mag worden aange nomen, dat onze Infanterie binnen afzienbaren tijd behoorlijk modern uitgerust zal zijn, ook aan Infanteriegeschut. En nu nog de slotzin van mijn slot-opmerking. Ik had uit de waarlijk beste bron vernomen, dat het geschut der Stelling-Artillerie bereids op papier is georganiseerd tot batterijen met auto-tractie, bemand met militie-personeel. Ook meende ik, dat het vroegere funeste verdeel-systeem voor het leger in onze defensie-plannen was losgelaten en het de bedoe ling is met alle krachten gezamenlijk op te treden zoo spoedig mogelijk na de landing van den vijand (zie punt 1 van mijn eerste artikel). In elk geval zal er dan naar zijn te streven althans een deel van de mobiel gemaakte z.g. Stelling-Artillerie te bestemmen voor versterking van de Artillerie van het Veld-leger. Mijn slot-opmerking in haar geheel nog eens overlezende, zal dus niemand kunnen volhouden, dat ik, die sinds meer dan tien jaren pleit voor krombaangeschut, beoogde alleen met 32 berg- en veld-vuurmonden per Divisie te vechten; mijn getal is 32 berg- en veld-vuurmonden 8 houwitsers de mogelijke versterking, door de mobiel gemaakte Stelling-Artillerie te leveren als leger- artillerie. Ziedaar het misverstand. Het buiten divisie-verband houden van de afdeelingen houwit sers met auto-tractie is een organisatie-kwestie, waarover verschil van meening kan bestaan. Ik voor mij zie er, behalve voor de mobiliteit van de divisie, voor onze verhoudingen nog andere voordeelen van practischen aard in. Zoo zullen die beide Afdee lingen nu tezamen uiteraard een commando hebben, dat anders (bij indeeling der Afdeelingen in divisie-verband) moet worden geïmproviseerd ten koste van andere commando's, wanneer er om eenige reden artillerie buiten divisie-verband zou moeten worden 416 Elkaar in capaciteiten goed aanvullende.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 44