150 M. Over de resultaten is men bij de Service des études pour la réfection du cadastre, welk dienstvak deze kaarteeringen uitvoert, uiterst tevreden. Volgens den chef van genoemden dienst heeft de toegepaste fotogrammetrische wijze van opnemen zoowel in economisch als in technisch geodetisch opzicht vele voordeelen boven de gewone methode, want niet alleen worden er praktisch geen fouten in het verband der kaarten gemaakt doch kan in korteren tijd aanmerkelijk meer opgenomen worden en behoeft de controle niet meer zoo intensief te zijn waardoor veel tijd en kosten bespaard worden. In Indo China werd reeds in 1922 tot de nieuwe werkwijze overgegaan. In dat jaar werd volgens de officieele verslagen de reeds vermelde fotogrammetrische opneming van het door talrijke rivieren, dijken en waterleidingen doorsneden delta-gebied on dernomen en hiervan 1273 K. M.2 op een schaal 1 20.000 ge- kaarteerd. Voorts werd voor de herziening van de kaarten van Saigon en omstreken 700 K. M.2 op een schaal van 1 25.000 in kaart gebracht, waarbij voor den grondslag werd gebruik ge maakt van de bestaande liggerbladen. De bereikte resultaten worden goed genoemd en evenals in Frankrijk moet ook de tijdsbesparing belangrijk geweest zijn. Over de nauwkeurigheid dier resultaten wordt weinig positiefs gezegd ze kan wegens de gebruikte fototoestellen en de bij het transformeeren der foto's gevolgde vrij gebrekkige optische me thode niet groot zijn en is zeker belangrijk kleiner dan die, welke bij de gewone topografische opneming verkregen wordt. De Coast and Geodetic Survey in N. Amerika voert ook reeds van af 1922 fotogrammetrische kaarteeringen uit en wel ter vervaardiging van topografische kaarten der kuststreken, waar een gewone opneming door de aanwezige moerassen en uitgestrekte delta's met groote moeilijkheden te kampen heeft. Hoewel deze kaarteeringen op een geodetischen grondslag berusten, is de aanvankelijk toege paste werkwijze zoo gebrekkig, o m. werden films gebruikt, die overal elders voor een nauwkeurige kaarteering ongeschikt ge acht worden wegens de groote vormveranderingen waaraan zij onderhevig zijn, en moest bij gebrek aan een rectificatie-apparaat, de transformatie zeer gebrekkig plaats hebben, dat geen nauw keurige kaarten kunnen zijn ontstaan. De in de laatste jaren ge volgde methode is beduidend beter, doch het gebruik van films doet vermoeden, dat ook deze kaarteeringen, wat nauwkeurigheid betreft, niet gelijk gesteld kunnen worden met de gebruikelijke topografische opneming en daarom geen navolging verdienen. Aangaande deze methode vermeldt een publicatie in het tijd schrift „Algemeine Vernressungs Nachrichten 1926 No. 22, nog dat men daarbij een 3 lenzencamera gebruikt, waaronder op een filmband gelijktijdig 3 foto's vervaardigd kunnen worden, nl 2 hellende en 1 loodrechte, zoodat een groot terreinoppervlak in één opname gefotografeerd wordt. Voor de rectificatie der foto's 421

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 49