wordt een apparaat gebruikt, dat in samenstelling overeenkomt met de oude Scheimpflugsche transformator. Het is zoodanig in gericht dat voor de transformatie van een serie foto's slechts 3 bekende punten met om de 20 K.M. een contröle-basis noodig zijn. in nog enkele andere landen worden van Staatswege dergelijke kaarteeringen uitgevoerd in de meeste bleef het echter nog bij proefnemingen. Zelfs in Duitschland waar de fotogrammetrie zich zoo ontwikkeld heeft en door meerdere particuliere maatschap pijen wordt toegepast om voor technische doeleinden nauwkeurige kaarten te vervaardigen, is het „Reichsambt für Landesaufnahmen" er nog niet toe overgegaan de onderwerpelijke methode op eenigszins groote schaal te gebruiken. Er zijn daardoor in Duitsch land onvoldoende gegevens om te beoordeelen of ze uit een economisch en ook technisch oogpunt beschouwd voor zulke groote kaarteeringswerken als alleen van Staatswege door de Topografische en Kadastrale opnemingsdiensten uitgevoerd wor den te verkiezen is boven de oude wijze van werken. Het gevolg hiervan is, dat het voor de Duitsche industrie moeilijk zoo niet onmogelijk is om na te gaan op welke wijze verbetering is aan te brengen. In de vaktijdschriften wordt hierop in den laatsten tijd de aandacht gevestigd en er op aangedrongen, dat de Staat nu eindelijk ook eens wat zal doen om de fotogram metrie in de goede richting te ontwikkelen. Wat de proefnemingen betreft, die men bijna overal neemt of genomen heeft, blijkt uit de desbetreffende verslagen, dat men steeds tot dezelfde conclusie komt, nl. dat de methode uitvoer baar is en in gunstige omstandigheden tot tijd en kostenbesparing kan leiden. 2. Vluchtige methoden voor het samenstellen van schetskaarten. Vooral de eenvoudigste methodes worden veelvuldig gebezigd om weinig bekende en onbekende gebieden in kaart te brengen. Niettegenstaande de geringe nauwkeurigheid der op deze wijze samengestelde kaarten wordt het doel waarvoor de kaarteering geschiedt, nl. gegevens te verkrijgen betreffende de uitgestrektheid, de hydrografie, de orografie en de begroeiing van het terrein ten einde de mogelijkheden, die het land biedt in beschouwing te kunnen nemen, volkomen bereikt. Aangezien er in N. en Z. Amerika nog vele van zulke uitge strekte nog niet in cultuur gebrachte terreinen zijn, wordt de onderhavige wijze van kaarteeren er vaak toegepast. In verschil lende tijdschriften vindt men hieromtrent mededeelingen, waarvan de volgende zeer typeerend zijn. 1. In Canada werd, om voor de uitgifte van gronden in het bezit te komen van een overzichtskaart van de prairiën en van het groote merengebied in Ontario, met behulp van vertikale luchtfoto's, een opneming verricht, waarbij voor de inpassing der foto's hoofdzakelijk het te voren opgemeten 422

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 50