wegennet en de op het terrein afgebakende ligging der meri dianen en parallellen als raamwerken benut werd. 2. In opdracht van de Regeeringen van Venuzuela en Columbia voerde de Duitsche luchtvaart-maatschappij Scadta de kaar- teering uit van een circa '/2 millioen H. A. groot grondgebied nabij de grenzen van beide landen ten behoeve van de Zwit- sersche Arbitrage-commissie, die een tusschen deze landen gerezen grensverschil had op te lossen. Het terrein was grootendeels met oerbosch bedekt en slechts door enkele bevaarbare rivieren doorsneden; boven dien was het door wilde indianenstammen bewoond, die reeds meerdere expedities ernstige moeilijkheden in den weg hadden gelegd. Dit uiterst moeilijk begaanbaar gebied werd in weinige vlieguren met behulp van watervliegtuigen opge nomen en met slechts enkele terrestrisch vastgelegde punten als grondslag gekaarteerd. De resultaten der kaarteering stelde de commissie in staat de grens te regelen. Het behaalde succes bezorgde genoemde maatschappij spoe dig daarna een groot arbeidsveld in Venuzuela, waar de exploreerende olie-maatschappijen groote behoefte hadden aan kaarten. Achtereenvolgens werden in kaart gebracht de Colon-districten, het geheele kustgebied van Maracaiba en een 50.000 H A. groot gebied in het Miranda-district (Tijd schrift Bildmessung und Luftbildwezen, aflevering December 1926). Ook in andere werelddeelen worden dergelijke fotogrammetri- sche kaarteeringen verrichtin de verschillende periodieken zijn er zoovele vermeld, dat met een weinig overdrijving gezegd kan worden, dat er geen land op de wereld is, waar deze eenvou dige fotogrammetrie niet wordt toegepast. Over de kosten is het zeer moeilijk een juist oordeel te ver krijgen dat ze niet gering zijn en in de meeste gevallen hooger dan een op de oude wijze uitgevoerde kaarteering is zeker. Ze zijn echter toch niet zoo hoog, dat een voor bijzondere doeleinden uitgevoerde opneming niet loonend zou zijn. 3. Lucht-stereofotogrammetrische methode om volledige topogra fische kaarten te vervaardigen. Werd de eenvoudige rectificatie-methode reeds in enkele landen officieel ingevoerd, met de lucht-stereofotogrammetrische is dit nog geenszins het geval. Niettegenstaande de genomen proeven zonder uitzondering gunstig verliepen, maakt men er geen haast mede tot het kaarteeren langs dezen weg over te gaan. En dit is begrijpelijk want zooals reeds werd medegedeeld zijn de daarbij te bezigen toestellen zoo kostbaar en drijft de noodzakelijke vernauwing van het triangulatienet de kosten van deze kaarteering zoo hoog op, 423

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 51