dat ze alleen in bijzondere omstandigheden economisch is uit te voeren. Die bijzondere omstandigheden doen zich voorloopig alleen voor in die enkele landen waar reeds een zeer dicht triangulatienet aanwezig is en ook de gronden in het gebergte zoo in waarde gestegen zijn, dat behoefte bestaat aan een nauwkeurig kadaster dier gronden. Indien overigens het terrein zich er toe leent en er nog veel op een dergelijke nauwkeurige wijze valt te kaarteeren, zal men er in die landen dan ook wel geleidelijk tot deze me thode overgaan. Overal elders zal men er zeker niet toe komen de dure ap paraten aan te schaffen en in verband hiermede is niette verwachten, dat de onderwerpelijke methode een ruime toepassing zal vinden zoolang ze niet zoodanig gewijzigd is, dat bedoelde intensieve terres- trische triangulatie achterwege kan blijven. Men heeft dit in Duitsch- land, waar groote kapitalen in de betrekkelijke kaarteeringsap- paraten zijn belegd, ook ingezien en men spant zich daarom geweldig in om dit probleem op te lossen. In het tijdschrift „Bildmessung und Luftbildwesen" vestigt Dr. Gast de aandacht op deze aan gelegenheid en voegt er aan toe dat het doel zeker bereikt zal worden indien de gegevens voor de samenstelling van den onmis- baren grondslag der kaarten ook uit de luchtfoto's kunnen worden verkregen. Evenals bij de rectificatie-methode schijnt dus ook bij de luchtstereofotogrammetrie een verdere ontwikkeling te wachten op de oplossing van het vraagstuk om uit de lucht een nauw keurige triangulatie te verrichten. Wat de genomen proeven betreft, zijn vooral die, welke in Zwitserland in de jaren 1924—1925 genomen zijn van belang wegens de zeer goede uitkomsten, welke daarbij bereikt werden. Volgens de over deze proefnemingen op een der vergaderingen van de Zwitsersche landmetersvereeniging gehouden voordrachten, welke voordrachten verzameld in een werkje, getiteld „Die Photo- grammetrie und ihre Anwendung bei der Schweizerische Grund- buchvermessung und bei der allgemeine Landesvermessung" werden uitgegeven, betroffen deze proeven zoowel het langs terrestrischen als luchtfotogrammetrischen weg vervaardigen van kaartenbij de luchtfotogrammetrie werd ook van de onder werpelijke stereofotogrammetrische methode gebruik gemaakt. Ter beproeving van deze wijze van opnemen werden eenige gemeenten en aangrenzende terreinen door den militairen vlieg- dienst fotografisch uit de lucht opgenomen. Daarbij werd zorg gedragen, dat de uit de vrije hand genomen loodrechte en hel lende foto's elkaar zoodanig overlapten, dat stellen foto's ontstonden, welke in de uitmeetapparaten het gewenschte stereoscopisch beeld konden leveren. De uitmeting der platen had plaats bij de firma's Heyde en Zeiss resp. met de autokartograaf van Hugershoff en met de stereoplanigraaf van Bauersfeld. De hiermede verkregen resul- 424

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 52