taten zijn blijkens de berekende middelbare fouten goed te noemen. De stereoplanigraaf gaf de beste uitkomstenbij de puntsbepaling uit de stellen loodrechte foto's verkreeg men in de ligging dier punten op de schaal 1 10.000 in horizontalen en vertikalen zin slechts een middelbare fout van resp. 0,16 en 0,09 M. Men meende hieruit de conclusie te kunnen trekken, dat de methode voor het kaarteeren op de schalen 15000 tot 110.000 zoowel ten behoeve van de topografische opneming als voor de kadastrale doeleinden ten zeerste aan te bevelen is. Ook ten aanzien van de kosten der opneming was men zeer optimistisch gestemd men had die namelijk op de helft van die eener gewone opneming berekend. De aanschaffings- en afschrij vingskosten der toestellen waren daarbij echter buiten be schouwing gelatenaangezien deze laatste niet gering zullen zijn en bovendien een op een dergelijke beperkte proefneming ge baseerde kostenberekening meer theoretische dan praktische waarde bezit, is het wel erg gewaagd daaruit te besluiten, dat de fotogrammetrische kaarteering goedkooper is dan de gewone. III. DE LUCHTFOTOGRAMMETRIE IN NEDERLANDSCH-INDIË. Thans overgaande tot de bespreking van hetgeen in Neder- landsch-Indië op dit gebied werd verricht, zij vermeld, dat de vorderingen van de luchtfotogrammetrie hier niet onopgemerkt bleven. Reeds korten tijd nadat Dr. Hugershoff zijn beroemd geworden autokartograaf in 1919 construeerde, woonde de toen malige luitenant-kolonel van den Topografischen dienst A. van Lith ter beoordeeling van de bruikbaarheid der luchtfotogram metrie voor kaarteeringsdoeleinden in Indië, gedeeltelijk de proefnemingen bij, welke in de jaren 1920—1922 in Holland plaats hadden ten behoeve van den Hydrografischen dienst van de Koninklijke Nederlandsche Marine. Het doel dezer proeven was om na te gaan of toepassing van de luchtfotogrammetrie zou leiden tot bespoediging van de hy drografische opneming in Indië, zonder de kosten te hoog op te voeren. Aangezien men terecht van meening was, dat die be spoediging alleen bereikt zou kunnen worden indien de tijd- roovende triangulatie achterwege zou kunnen blijven, werd aan de firma's Heyde en Luftbild, die zich bereid verklaard hadden de proeven uit te voeren, de opdracht gegeven om met behulp van slechts enkele triangulatiegegevens de kusten van Holland en Zeeland in kaart te brengen. Het is te begrijpen, dat waar het nu nog niet mogelijk is een behoorlijke triangulatie uit de lucht te verrichten, de pogingen van de beide maatschappijen in 1920 en 1921 niet tot de ge- wenschte resultaten leidden. De door Dr. Hugershoff voor de firma Heyde met behulp van zijn toestel op een schaal 1 25.000 ver vaardigde kaartbladen van Zeeuwsch Vlaanderen en de Zeeuwsche 425

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 53