eilanden Walcheren, Noord en Zuid Beveland waren met ernstige fouten beheptmen kwam namelijk na onderzoek tot de conclu sie, dat fouten in richtingen en afstanden voorkwamen van resp. 1 tot 4,5 graad en 1 tot 3.3 Iets minder groote verschillen trof men aan op de door Luftbild afgeleverde kaart op een schaal 1 25 000 van de kuststrook Hoek van HollandSche- veningen. Die verschillen hadden evenwel nog een schaalfout van 0,85 °/0 tengevolge, zoodat de schaal van de kaart 1 25210 geworden was instede van 1 25000. Nadat deze slechte resul taten aan de ontwerpers waren medegedeeld, werden verdere po gingen dan ook gestaakt en het hoofd van den Hydrografischen dienst kon uiteraard tot geen andere conclusie komen dan deze, „dat vooralsnog toepassing van fotogrammetrie uit de lucht zon der dat de gegevens van een bestaand triangulatie ter beschik king staan, geen uitzicht op voldoende nauwkeurige uitkomsten biedt" (Marineblad 1922). Het uitvoerige rapport, dat door het hoofd van voormelden dienst, den kapitein ter zee titulair Luymes werd gepubliceerd, leidde hier te lande tot de overweging dat, waar om behoorlijke resultaten te verkrijgen over 3 bekende punten per foto beschikt moet kunnen worden, het op de aangegeven wijze kaarteeren van bergterreinen, waar slechts een wijd triangulatienet aanwezig is, alleen ten koste van zeer hooge uitgaven en veel tijdverlies kunnen plaats hebben en daarom niet aan te bevelen is. Niet uitgesloten achtte men het evenwel vertikale luchtfoto's te benutten voor de herziening van de kaarten van vlakke ter reinen, omdat een reeds gekaarteerd dicht wegenstelsel als raam werk voor de inpassing der foto's zou kunnen dienen. Er werd in verband hiermede getracht de door de luchtvaartafdeeling genomen luchtfoto's voor dit doel te gebruiken wegens gebrek aan een rectificatie-instrument werden echter geen bevredigende resultaten verkregen. Aangezien intusschen in de vakliteratuur herhaaldelijk melding werd gemaakt van met succes langs lucht- fotogrammetrischen weg uitgevoerde kaarteeringen, werd op voorstel van de Permanente Commissie voor opnemings- en kaar- teeringswerkzaamheden bij Gouvernements besluit van 29 Juni 1924 No. 77 een commissie ingesteld om het vraagstuk nader in studie te nemen en omtrent de mogelijkheid en wenschelijkheid eener toepassing derluchtfotogrammetrie in het belang der kaartee- ringswerkzaamheden in Indië van raad en advies te dienen. Deze commissie deelde, na de uit verschillende landen ontvangen gegevens bestudeerd te hebben, in haar eindrapport als hare meening mede, dat zij een beperkte toepassing van de eenvoudige methode, nl. die waarbij met behulp van eenvoudige toestellen enkelvoudige vertikale luchtfoto's tot kaarten verwerkt worden, mogelijk en loonend achtte voor het vervaardigen van a. topografische kaarten op de groote schalen 1 10.000 en 426

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 54