1 25.000 van vlakke en sterk gedetailleerde open terreinen als steden, havens, vischvijvercomplexen, enz. b. landrentekaarten op een schaal 1 5 000, indien tegelijkertijd ook de verdeeling der perceelen ten behoeve van den be lastingsaanslag zou kunnen plaats hebben. Het langs lucht-stereofotogrammetrischen weg kaarteeren van bergterreinen, waarvoor ingewikkelde kaarteeringsapparaten noodig zijn, oordeelde zij te kostbaar, terwijl zij van een toepassing van de foto gram metrie voor de hydrografische opneming weinig nut verwachtte. In verband hiermede gaf de commissie in overweging op kleine schaal een proef te nemen met de bedoelde eenvoudige fotogram- metrische methode en de daarvoor noodige instrumenten aan te schaffen. De Regeering stemde met dit voorstel in en dit leidde er toe een der officieren van den fotografischen dienst op te dragen tijdens zijn verlof in Europa een studie te maken van de wijze waarop in Frankrijk foto's tot kaarten werden omgewerkt en daarna van advies te dienen betreffende de aanschaffing van het voor de proeven in Indië benoodigde rectificatie-apparaat. Teneinde over nog meerdere krachten met eenige praktische ervaring te kunnen beschikken werd voorts een commissie bestaande uit een kapitein van den Topografischen dienst en het hoofd van den fototechnischen dienst van de Luchtvaartafdeeling in de gelegenheid gesteld de fotogrammetrische kaarteering van een terrein nabij Miri in Serawak bij te wonen, welke door „The Air Survey Company" in opdracht van de Serawak Oilfields Ltd. werd uitgevoerd. Uit het ter zake handelende rapport van deze laatste commissie blijkt, dat de fotogrammetrische kaarteering nabij Miri de vervaar diging betrof van een topografische schetskaart op een schaal 1 50 000 van een nagenoeg vlak, doch begroeid en door tal van rivieren doorsneden terrein, benevens van meer gedetailleerde schetskaarten op een schaal van 1 10.000, van de in dit gebied aanwezige groote rivieren, aan welke kaarten vermelde maatschappij behoefte had om de waarschijnlijke vindplaatsen van olie te kunnen vaststellen. De Air Survey Company gebruikte voor deze kaarteering vertikale luchtfoto's, waarvan de terreinvoorstelling, nadat ze op de ge- wenschte schaal waren omgefotografeerd, tusschen de tevoren langs grafischen weg bepaalde en op een kaartblad uitgezette punten, door middel van een pantograaf werd overgebracht. Bij gebrek aan een rectificatie-apparaat geschiedde het omfotografeeren met het fototoestel, waarmede de foto's in de lucht genomen waren; men verkreeg daardoor foto's, welke niet behoorlijk in het uitgezette net pasten en ook nog de vervormingen vertoonden, welke door de niet-loodrechte stand van de optische as van het fototoesiel tijdens de opname in de lucht ontstaan waren. Aan- 427

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 55