gezien het fototoestel bovendien nog van een minder voor deze kaarteeringsmethode geschikte gordijnsluiter was voorzien, waren de resultaten verre van nauwkeurig. Als schetskaart voldeden ze echter wegens de bijzondere gedetailleerde terreinvoorstelling, die ze gaven en daar de opdrachtgeefster juist deze gegevens verlangde, kon de uitgevoerde kaarteering als geslaagd beschouwd worden. De kosten dezer opneming waren vrij hoog en beduidend meer dan die van een gewone door onze Inlandsche topografen uitge voerde vluchtige kaarteering van dergelijke terreinen. Ook de duur van dit kaarteeringswerk viel niet meeeen vergelijking van den daaraan besteden tijd met dien, welke voor een gewone vluchtige kaarteering noodig is, toont duidelijk aan, dat de onderwerpelijke methode ook in dit opzicht niet economisch is. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de commissie tot het be sluit kwam, dat een dergelijke fotogrammetrische kaarteering in Nederlandsch-Indië zoowel uit een technisch als financieel oog punt beschouwd, geen navolging verdient. In Frankrijk werden meer in 't bijzonder de methodes bestu deerd, welke door de Service Géographique de l'Armée en de Service des Etudes pour la réfection du cadastre werden gebezigd voor de vervaardiging van respectievelijk topografische kaarten op de schalen van 1:10.000 en 1 25.000 en van kadastrale kaarten op de schalen 1 1000 en 1 2000 met behulp van vertikale foto's en het appareil de restitution Roussilhe. Omtrent deze kaarteeringen en de daarmede verkregen resultaten werd reeds bij de verklaring van de rectificatie-methode het noodige medegedeeld, daarom zij nog slechts vermeld, dat naar het inzicht van den samensteller van het desbetreffende rapport de bestudeerde Fransche methodes zeer waarschijnlijk ook in Nederlandsch-lndië met succes zullen toegepast kunnen worden voor de vervaardiging der kaarten, welke door de hiervoren be doelde commissie in haar verslag aan de Regeering werden aan gegeven. Wat de aanschaffing van een rectificatie-apparaat betreft, werd geadviseerd in afwachting van de verdere ontwikkeling van de fotogrammetrie, het eenvoudige doch goed bruikbare appa reil Roussilhe met 2 daarop passende objectieven, nl. van 21 en 30 c. M. aan te koopen. Met dit toestel kunnen zoowel foto's van het formaat 13 X 18 genomen met een fototoestel van 21 c/M brandpuntafstand als foto's van de afmetingen 18 X 24 en een brandpuntafstand van 30 c. M. getransformeerd worden, zoodat het geschikt is voor proefnemingen met de 2 typen foto's, welke thans respectievelijk in Duitschland en Frankrijk algemeen gebruikt worden. Dit toestel kwam eenige weken geleden te Batavia aan. Aan gezien de luchtvaartafdeeling reeds in het bezit is van een mo- 428

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 56