derne lucht-meetcamera van Zeiss van 21 c. M. brandpuntafstand en bovendien een der vliegtuigen ook reeds voor het totografeeren uit de lucht werd ingericht kan dus thans een aanvang met de proefnemingen gemaakt worden en werden daartoe ook reeds voorbereidende maatregelen getroffen. Hiermede is de stand van de fotogrammetrie in Nederlandsch- Indië besproken. Alvorens te eindigen zij nog medegedeeld, dat bij voorbaat gezegd kan worden, dat het mogelijk zal blijken de vermelde kaarten langs dezen eenvoudigen fotogrammetrischen weg samen te stellen de goede resultaten welke overal elders verkregen werden geven daarvoor voldoende aanwijzingen. Of evenwel de methode in economisch opzicht zoodanig zal voldoen, dat zij naast de bestaande wijze van kaarteeren zal ingevoerd kunnen worden, is een vraag waarop het antwoord thans moeilijk te geven is. De omstandigheden zijn hier zoo geheel anders, dat het niet mogelijk is tevoren hun invloed op de kosten der kaar- teeringen vast te stellen. Doch ook al mochten de proeven uit wijzen, dat de fotogrammetrie nog niet ver genoeg ontwikkeld is om met succes ter vereenvoudiging en bespoediging van het kaarteeringswerk in Indië toegepast te worden, dan zal het toch gewenscht zijn op kleine schaal kaarteeringen langs dezen weg uit te voeren. Immers wordt daardoor de verkregen praktische ervaring onderhouden en vermeerderd, welke zoo noodig is om de vorderingen te kunnen beoordeelen, welke op dit gebied ge maakt worden en ongetwijfeld spoedig de fotogrammetrische kaar- teeringsmethodes zoodanig zullen verbeteren, dat zij voor indië bruikbaar worden. 429

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 57