hetzefde doel worden gebruikt, namelijk den tegenstander van het slagveld te verdrijven of te vernietigen, is het begrijpelijk, dat de manier, waarop dat doel wordt bereikt, afhangt van den aard van het wapen. De grondslagen, waarop het gebruik van het gaswapen berust, zijn eensdeels onmiddellijk uit de bijzondere eigenschappen van dat wapen af te leiden, andersdeels vereischen zij een diepgaande studie, alvorens te kunnen worden vastgesteld, terwijl ten slotte sommige uitsluitend uit oorlogservaringen kunnen worden opgebouwd. In ieder geval eischt een doeltreffende toepas sing van het gaswapen wetenschappelijke voorbereidingen en een omvangrijke kennis van chemische, physchische meteorologische, topographische, pharmacologische, hygiënische en militaire gegevens. Deze eischen springen bij de andere wapens niet in die mate naar voren en zijn in ieder geval minder omvangrijk. Gevolg hier van is, dat die grondslagen van een veel breederen en dieperen aard zijn dan bij de overige wapens en de gasoorlog het meest wetenschappelijke en militair-technische onderdeel van de wijze van oorlogvoeren mag worden genoemd. Dit was evenwel oorzaak, dat een groot deel der troepen in den beginne vreemd en wantrouwend tegenover het gaswapen stond en zelfs niettegenstaande de reeds bereikte belangrijke resultaten er langen tijd een afwijzende hou ding tegenover aannam. Om het wezen van den gasoorlog geheel te kunnen omvatten, om de mogelijkheden van de toepassing van het chemische wapen in den meest uitgebreiden zin te kunnen overzien, en om in staat te zijn de te bereiken resultaten juist te kunnen bepalen, is het meer dan bij andere wapens noodzakelijk, dat iedere aan voerder de uit wetenschap en ervaring voortvloeiende grondslagen van den gasoorlog volkomen kent. Hij moet verder op de hoogte zijn van den invloed, die verschillende factoren op de wijze van aanwending uitoefenen. Want de ervaring van den wereldoorlog heeft geleerd, dat het onvoldoende rekening houden met een enkelen factor, of het verwaarloozen daarvan, tot onberekenbare gevolgen heeft geleid, namelijk de onderneming geheel deed mislukken of wel oorzaak was, dat de werking der oorlogsgassen zich tegen den gebruiker wendde en zijn eigen troep groote ver liezen toebracht. De doorslaggevende grondslagen van het gaswapen vloeien in de eerste plaats voort uit de agressieve eigenschappen van de verschillende chemische verbindingen; daarnaast zijn evenwel ook van groot belang de verschillende factoren, die invloed uitoefenen op die eigenschappen, en zoowel vóór- als nadeelig kunnen wer ken. De meest werkdadige dezer factoren zijn de invloeden van weer en terrein, doch ook de technische bijzonderheden bij de doorvoering van een gasaanval en andere omstandigheden eischen onze aandacht. Niet alleen wordt een gaswolk door den wind in een bepaalde richting gedreven, doch ook de temperatuur en het vochtigheids- 433

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 61