gehalte van de lucht zijn van grooten invloed op de werkzaam heid der oorlogsgassen Bergen en bosschen kunnen onoverwin nelijke hindernissen voor een gaswolk vormen, soms daarentegen op welkome wijze het bereiken van een hooge concentratie in de hand werken, terwijl zij een anderen keer een goede schuilplaats voor eigen troepen bij vijandelijke gesaanvallen kunnen bieden. Ook is het mogelijk, dat een terreinstrook zeer goede bescherming voor den aanvaller biedt, indien hij onder artillerievuur wordt ge houden, doch tot zijn verderf leidt, indien van gas wordt gebruik gemaakt. Uit deze enkele punten blijkt reeds voldoende de groote verscheidenheid, die het wezen van den gasoorlog van dat der oudere wapens onderscheidt. Het gebruik van prikkelende, niesverwekkende en giftige gassen, van niet-giftige en giftige rook en nevels is onbegrensd in zijn mogelijkheden en veel omvangrijker dan van welk wa pen ook. Het doel den tegenstander van het slagveld te verdrij ven of hem te vernietigen, wordt door het gaswapen bereikt le door hem uit zijn gedekte stellingen te verdrijven of hem daarin weerloos te maken, 2e door het vergassen harer stellingen de artillerie buiten gevecht te stellen, en 3e door het besmetten met chemische stoffen hem het betre den van wegen, oorden en stellingen te beletten. Deze doelstellingen kunnen evenwel slechts bereikt worden wanneer men ten allen tijde en onder alle omstandigheden de onveranderlijke grondslagen van het gaswapen aan de eischen van het gevecht weet aan te passen. De toepassing en de ontwikkeling van geen ander dan het gaswapen, is zoo eng verbonden met wetenschap, techniek en industrie, zoodat vooruitgang op die gebieden steeds ten goede komt aan het gaswapen, mits de legerleiding dat nauwe verband erkent en onderhoudt. Terwijl het gebruik van andere vindingen van den modernen oorlog als b. v. tank, vliegtuig, onderzeeboot, radiotelegrafie zich moet bepalen tot bijzondere troependeelen, heeft het gaswapen en de gasafweer in alle troepengeledingen een plaats ingenomen. Wel is waar bleek het nog niet mogelijk zijn gebruik zoo algemeen te maken, dat niet enkele bijzondere gastroepenafdeelingen moesten worden gevormd. Doch het is een gebiedende eisch, dat iedere man in het leger van hoog tot laag met het wezen van het gaswapen bekend is. Voorts is het noodig gebleken, dat om onder alle omstandigheden het gas wapen zoo doelmatig mogelijk te kunnen toepassen, alle staven de beschikking hadden over een speciaal voor den gasoorlog 434 Om dezen invloed in onze Indische terreinen onder alle onstandigheden te kunnen bepalen, zijn uitgebreide proefnemingen noodig. Ongetwijfeld zal dan blijken, dat de invloeden van den meteorologischen toestand en van het terrein op het gebruik van gassen geheel zullen afwijken van die in Europa.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 62