opgeleiden officier, den z. g. gasofficier. Deze zal in geen enkel modern georganiseerd leger, mogen ontbreken. Zijn taak is zeer omvangrijk, zoowel in vredes-als in oorlogstijd. Door hem moeten de troepen in den gasdienst worden opgeleid en doorloopend geoefendbij de staven verstrekken zij deskundig advies omtrent hoeveelheid en soort van het te gebruiken gas, de juiste momenten van gebruik en de verdediging tegen vijandelijke gasaanvallen. Het is voor den bevelhebber onmogelijk gebleken zijn taak naar behooren te vervullen zonder dezen bijstand. Bij zijn toch al veel omvattende bezigheden is het niet mogelijk op de juiste mo menten zich van alle invloeden, die regen, wind, begroeiïng, vorm van het terrein, bebouwde oorden, enz. op het gebruik van het gas uitoefenen, rekenschap te geven en daarnaar te handelen. Hij moet zich betreffende het bepalen der hiervan afhankelijke maatregelen geheel kunnen verlaten op zijn gasofficier. Door de invoering van het gaswapen is de uitrusting van het leger vermeerderd, die van den man verzwaard. Niet alleen moet thans ieder man te velde voorzien zijn van een gasmasker, doch bij de treinen moeten groote voorraden reserve maskers en reserve ademhalingsfilters, ontsmettingsmiddelen, zuurstofapparaten, enz. worden medegevoerd. Zoodra daartoe gelegenheid bestaat moeten te velde afgesloten vertrekken worden ingericht, waar ieder zijn gasmasker kan beproeven. De soldaat moet met opgezet gasmasker kunnen schieten, loopen, springen, graven, vechten, kortom alles wat van hem te velde kan worden geëischt. Maar vóór alles zal hij ter dege moeten worden geoefend in het vlug en mechanisch opzetten van het gasmasker, zoodat hij het bij de geringste noodzakelijkheid intuitief doet. De onvoldoende getrainde zal onmiddellijk slachtoffer worden van de tegenwoordig gebruikte krachtig en plotseling werkende traangassen. Ieder soldaat zal moeten weten hoe zich te gedragen tegenover gaswolkaanvallen, hoe zich te houden in met gas besmet terrein. Hij zal moeten worden opgeleid in den gasalarm- en verken- ningsdienst. Hij moet weten zijn wapens, munitie en voedsel tegen gas te beschermen, terwijl zijn pionnieropleiding er op gericht dient te zijn om o a. gasdichte schuilplaatsen te maken. Met deze zeer onvolledige opsomming kan worden volstaan om een denkbeeld te geven van den invloed, die het gaswapen heeft gehad op de vorming van den soldaat en zijn dienst te velde. Van belang is hier nog op te merken, dat de beste tot nog toe gebruikte gasmaskers aan de gevechtsvaardigheid van den soldaat eenigszins afbreuk doen door verkleining van het gezichtsveld, vermeerdering van ademhalingsweerstand en het veroorzaken, vooral in de tropen, van ongemakken door de warmte. Hoewel het gaswapen, zooals we hiervoren reeds schreven, door alle bestaande wapens, als Infanterie, Artillerie, Genie en Cavalerie, kon worden gebruikt, zijn bovendien speciale gastroepen noodig. Deze hebben in het bijzonder tot taak groote hoeveelheden 435

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 63